Windows İçin Ekstra Kişisel Güvenlik Yöntemi: SYSKEY (Video)Destek: Test Link
Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır?” kategorimizin bu videosunda Windows işletim sistemlerinizde kullanabileceğiniz bir güvenlik yöntemini anlattık. Bu yöntemi kullanarak kişisel bilgilerinizin ve dosyalarınızın mevcut güvenliğini arttırabilirsiniz.

Öncelikle SYSKEY’den bahsedelim.
Windows işletim sistemleri, bilgisayarınızda kullandığınız oturumları SAM (Security Accounts Manager – Güvenlik Hesapları Yöneticisi) adında bir veri tabanında saklar. 1999 yılında BindView adında bir güvenlik takımı bu veri tabanının kırılabileceğine dikkat çekiyor ve Microsoft ile birlikte “Syskey Bug” adında bir proje başlatıyorlar. Bu videomuzda syskey.exe kullanarak bu güvenlik yöntemini aktif hale getiriyoruz.

Syskey.exe oturumların saklandığı bu veri tabanını şifreleyerek kullanıcı hesaplarına dışarıdan izinsiz erişimlerin önüne geçiyor. Bu güvenlik yöntemini aktif hale getirdiğimiz zaman bilgisayarımız açılırken Windows oturum ekranı gelmeden önce bize SAM veri tabanına belirlemiş olduğumuz şifreyi soruyor. Eğer bu şifre girilmezse veri tabanına ulaşılamadığı için bilgisayarınız içerideki oturumların adını dahi bilmiyor ve bu şifrenin mutlaka girilmesini istiyor. Şifre girildikten sonra Windows oturum ekranınız geliyor ve oturum şifrenizi girerek kişisel bilgi ve dosyalarınıza ulaşmış oluyorsunuz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.