VPS Nedir?Destek: Test Link
Bilgisayar, Donanım & Yazılım

VPS “virtual private server” teriminin kısaltmasıdır. “Sanal kişisel sunucu” olarak Türkçeye çevrilir.

Her sanal sunucunun kendi işletim sistemi, kontrol paneli ve kendine ait kapasiteleri mevcuttur.

Günümüzde bilgisayarların hardware denen fiziksel kaynaklar açısından çok gelişmiş olması bir fiziksel bilgisayar içerisine birden fazla bilgisayar kurmaya yarayan virtualization programlarının çıkmasına yol açmıştır. Böylece RAM, CPU ve hard disk gibi kaynakları çok fazla olan bir bilgisayara (sunucuya) virtualization programı kullanarak çok sayıda bilgisayar kurabilirsiniz.

Bu kurulan bilgisayarlar fiziksel sunucunun kaynaklarını paylaşırlar. Örnek olarak 10 GB RAM kapasitesine sahip bir sunucu içerisine her biri 1 GB RAM kullanan 10 bilgisayar kurulabilir. Bu kurulan bilgisayarlar gerçekte fiziksel bir görünüme sahip olmadıkları için sanal bilgisayar olarak adlandırılırlar. Kapasiteleri dahilinde gerçek bilgisayardan işlev açısından farkları yoktur. Her birine işletim sistemi yükleyebilir, birbirlerinden bağımsız olarak açıp kapatabilir ve değişik programlar çalıştırabilirsiniz.

Her birine işletim sistemi yükleyebilir, birbirlerinden bağımsız olarak açıp kapatabilir ve değişik programlar çalıştırabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi aynı fiziksel sunucu içerisine birden fazla sanal bilgisayar kurulabilir. Eğer kaynaklar bir sanal bilgisayara adanmazsa bu sanal bilgisayar tarafından kullanılmayan kısım diğer sanal bilgisayara devredilebilir. İlk paragraftaki örnekte 10 GB ram kapasitesine sahip fiziksel sunucunun 1 GB RAM’ini sanal bir bilgisayara ayırabilirsiniz. Ancak bu adanmamışsa bu bilgisayar 512 MB RAM kullanırken başka bir sanal bilgisayar diğer 512 MB kısmını kullanabilir. Adama yapılmışsa bu bilgisayar 512 MB RAM kullansa bile 1 GB yarı dolu yarı boş şekilde çalışır ve başka sanal bilgisayarın bu bölümü kullanması mümkün olmaz. VPS terimi CPU, hard disk ve RAM gibi kaynakları kendine adanmış olmayan, kullanılmadığında diğer sanal bilgisayarlar arasında paylaşılabilen, sanal bilgisayar anlamındadır. Fiziksel bilgisayarlardan farkları düşük bir performans kaybıdır. Web, email, dns sunucusu gibi orta ölçekli bilgisayar gücü gerektiren işlerde kullanılırlar. Elektrik, yer, kurulum ve bakım esnasında iş tasarrufu sağlarlar. Bu tasarruf aylık kiralama bedellerinde indirim olarak görülür. Düşük performans kaybı sizi çok etkilemiyorsa VDS lerden daha ucuz kira bedelleri vardır.

Sanallaştırma metodolojisi ilk olarak 1970’lerde IBM Mainframe sistemleri için geliştirildi. Günümüzde Intel ve AMD tabanlı sunucuların desteklediği çoklu çekirdek işlemci yapıları ve hem işlemci hem de hafıza modüllerinde ulaşılan yüksek çalışma frekansları, işletim sistemi ve sunucu yazılımlarının kullanabildiğinden daha fazla donanım kaynağı sağlamakta, böylece sanallaştırmanın performanslı ve yaygın olarak kullanılmasına imkan vermekte.

Sanallaştırma yazılımlarına örnek olarak;

VMWare, Mirosoft Virtual Server, Xensource, Virtuozzo, HyperVM, OpenVZ, VirtualBox, Parallel Desktop sayılabilir.

Yazılım ve Donanım tabanlı olmak üzere iki tür sanallaştırma yöntemi var:

 1. Yazılım tabanlı sanallaştırmada, sanal sunucular aynı işletim sistemi çekirdeğini kullanırlar ve ana makinanın kaynaklarına ihtiyaç duyarlar. Özellikle Web barındırma ortamlarında bu tür sanallaştırmanın büyük faydaları vardır; çünkü sanal makinaları yeniden başlatmaya gerek kalmadan ihtiyaçlar doğrultusunda sunucu kaynaklarının gerçek zamanlı olarak arttırımı ya da azaltımı mümkündür. Virtuozzo ve HyperVM, yazılım tabanlı sanallaştırma uygulamalarıdır.
 1. Donanım tabanlı sanallaştırmada ise, sanallaştırma uygulaması direkt olarak fiziksel donanıma ulaşır; sunucu kaynaklarının gerçek zamanlı olarak arttırımı ya da azaltımı mümkün değildir, ancak sanal sunucunun yeniden başlatılması ile değiştirilebilirler. Bu tür ortamlar göreceli olarak daha fazla yalıtılmış olduğu için daha güvenlidir. VMWare, Microsoft Virtual Server ve Xen, donanım tabanlı sanallaştırma uygulamalarına örnek verilebilir.

VPS ile neler yapabilirsiniz ?

 • Sadece şirketinize ya da kendinize özel e-posta sunucusu ve web sitesini çalıştırabilirsiniz.
 • Yüksek kaynak gerektiren ya da yazılımları özel olarak kullanması gereken web uygulamalarını çalıştırabilirsiniz.
 • Müşterilerinize web barındırma hizmeti verebilirsiniz.
 • Oyun sunucusu olarak kullanabilirsiniz.
 • Muhasebe ya da haberleşme programlarını şubeleriniz arasında merkezi bir sunucudan çalıştırabilirsiniz.
 • Radyo yayını sağlayabilirsiniz.
 • Yedekleme ünitesi olarak kullanabilirsiniz.
 • Yüksek trafikli web siteleri barındırabilirsiniz.
 • Mail sunucusu olarak kullanabilirsiniz.
 • Şirketinize özel dosya yükleme sistemleri kurabilirsiniz.
 • VPS’ler, sağladıkları güvenli ortam ve toplam sahip olma maliyetini minimuma indirgeyen finansal avantajlarıyla Web Hosting ile Kiralık Sunucu arasındaki boşluğu doldurur.
 • VPS tamamiyle size özel bir sunucu ortamı sağladığı için, ihtiyaçlarınıza uygun donanım ve yazılım altyapısını siz belirler ve istediğiniz gibi önceliklendirme, değişiklik yapabilirsiniz.
 • İhtiyaçlarınız doğrultusunda sunucu kaynaklarını arttırmak ya da azaltmak her zaman mümkündür. Ayrıca, VPS yalıtılmış bir ortam olduğundan uygulamalarınız ve bilgileriniz için en yüksek seviyede güvenlik sağlar.

>VPS sunucuların faydaları nelerdir ?

 • Performans: Klasik web hostinglerde, sunucudaki bir web sitesi büyük miktarda sunucu kaynaklarını tüketebilir. Bu yüzden siteniz yavaşlayabilir, ya da tamam kapanmasına neden olabilir. Vps sunucularında bu engellenmiştir. Çünkü her vps sunucusu ayrı bir sunucu gibi çalışır. Diğer sunuculardan etkilenmez.
 • Özelleştirme: Her Vps gereksinimleri ne olursa olsun, teknik özelliklerin tamamını özelleştirebilirsiniz. Kontrol paneli kullanarak, ne kadar bellek ihtiyacınız var, ne kadar sabit disk boyutuna ihtiyacınız varsa ayarlayabilir ve istediğiniz uygulamaları yükleyebilirsiniz.
 • Ölçeklenebilirlik: Sanal özel sunucular büyümeye uyumludur, klasik web hostingler de büyümek zordur.
 • Kontrol: Klasik web hosting sunucuları son kullanıcılara sadece web hosting işlemlerleri yapabildiği bir kontrol seviyesi sunmaktadır. Bir vps sunucu ile her şeyi sorumluluğu, sunucu sahiplerine verilmiştir:
 • Root erişim.
 • Yazılım yüklemek veya kaldırmak
 • Konfigürasyon dosyaları üzerinde tam kontrol.
 • Bağımsızlık: Paylaşılan web hosting hesaplarıyla IP adresi veya dosya erişimi eklemek için servis sağlayıcı üzerine gitmek gerekir. Vps ile bunları yapmanıza gerek yoktur. Her VPS sunucu ile sanal bir bölümü, gerçek bir sunucu gibi sistem yöneticisi tarafından kontrol edilebilir anlamına gelir ve gerektiğinde IP adresleri eklemek veya sunucu yeniden başlatabilirsiniz.
 • Maliyet: Maliyet söz konusu olduğunda, Vps sunucular, büyük paylaşım yapan hosting hesaplarıyla aynı ücrettir ve dedicated sunucudan biraz daha pahalıdır.
 • Güvenlik: Vps bütün kontrol sizdedir, artık sunucu üzerinde başka bir kullanıcı, ya da müşterinin ne yapacağından endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü sunucu size ait ve dosya erişimini sadece siz yapabilirsiniz.

VPS sunucular, paylaşılan web hosting ve dedicated sunucular arasında mükemmel bir geçiştir. Kendiniz gerçek bir sunucu yönetme fikrine hazır iseniz, birçok web hosting firması tam olarak yönetilen VPS sunucu hizmeti sunmaktadır.

Güvenlik açısından VPS çok teknik bir konu başedemem diyorsanız mutlaka VPN kullanın.

@soykanozcelik  | about.me/soykanozcelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.