Türkiye PC Pazarının Lideri LenovoDestek: Test Link
Bilgisayar

Lenovo, IDC raporuna göre yüzde 17,7 pazar payı ile dünyadaki liderliğini sürdürürken, Türkiye’de de geçtiğimiz yıl başlattığı yeniden yapılanma stratejisinin sonucunda hem PC pazarının hem de dizüstü bilgisayar pazarının açık ara birincisi oldu.

Dünyanın en büyük PC üreticilerinden Lenovo, dünya nüfusunun dörtte birini oluşturan en büyük yedi PC pazarının beşinde pazar liderliği elde etti. Yüzde 17,7 rekor pazar payı ile bir numaraya yerleştiği 2013/14 yılı ikinci finansal çeyrek boyunca 9,8 milyar ABD doları çeyrek dönem geliri elde etti ve art arda 18 çeyrek boyunca pazarın genelinden daha fazla büyüyen marka oldu. Çeyrek dönem boyunca dünyada her saniye 4 Lenovo ürünü satıldı.

Lenovo-logo-webeyn-KUCUK

Türkiye’nin de içinde bulunduğu EMEA bölgesinde pazar, yüzde 16 küçülürken, yüzde 15 pazar payı ile ikinciliğini pekiştirdi. Şirketin “koru ve saldır” stratejisini küresel ölçekte güçlü bir şekilde yürütmesi, yenilikçi ürün portföyü ve PC+ gelirlerinin artması bu başarıyı beraberinde getirdi.

Dünyadaki istikrarlı başarısını Türkiye’de de sürdüren Lenovo, yüzde 11,3 oranında küçülen PC pazarına rağmen yıldan yıla yüzde 95,4 büyüyerek, yüzde 18,2 pazar payına ulaştı ve Türkiye’de pazar lideri oldu. Lenovo, Türkiye’de ayrıca yüzde 11 küçülen dizüstü bilgisayar pazarında yıldan yıla yüzde 95 büyüyerek, yüzde 23,6 pazar payı ile liderliğe yerleşti. Ayrıca yine yüzde 11,8 küçülen masaüstü bilgisayar pazarında ise yıldan yıla yüzde 111 büyüyerek 3.sıraya yerleşti.

Lenovo, PC pazarında kazanmış olduğu liderliğin yanı sıra, pazara sunalı henüz çok kısa bir süre olmasına rağmen, yıldan yıla iki kat büyüyerek toplam iş hacminin yüzde 15’ini oluşturan PC+ alanındaki ürünleri ile olağanüstü performans göstererek, PC+ çağında gelecek için güçlü bir temel oluşturmaya devam ediyor. Uzun yıllardır yatırım yaptığı tablet, akıllı telefon, akıllı televizyon ve diğer akıllı mobil cihazları içeren PC+ pazarındaki büyümesi ile adından söz ettiren Lenovo, benimsemiş olduğu yenilikçi yaklaşımı ile liderliğini koruyarak faaliyet alanını çeşitlendirmeye ve sektörü yönlendirmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.