Turkcell Superonline, İzmir’i Fiber İnternetle DonattıDestek: Test Link
İnternet

Türkiye genelinde 32 bin kilometrelik alt yapısıyla fiber interneti 1 milyon 500 bin evin kapısına getiren ve 500 bin fiber aboneye ulaşan Turkcell Superonline, ülkemizin dünyaya açılan en önemli kapılarından biri olan İzmir’i alt yapısıyla da dünya liginde mücadele edecek seviyeye çıkarıyor.

Turkcell Superonline, İzmir’deki Superonline Abone Merkezi’nde (SAM) gazetecileri ağırladı. Turkcell Superonline’ın tüm ürün ve hizmetlerinin tek çatı altında toplandığı SAM’da düzenlenen basın toplantısında İzmir’deki çalışmalar ve 2013 yatırımlarına ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Turkcell Superonline Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, toplantıda yaptığı konuşmada, 2008 yılından bu yana 1,8 milyar TL yatırımla kendi alt yapılarını oluşturduklarını belirtti. Bu yatırımlar sonucunda Türkiye genelinde 32 bin kilometreye ulaşan ve 75 ile değen bir fiber optik ağ oluşturduklarını, 1000 Mbps hızında interneti 1 milyon 500 bin hane ve işyerinin kapısına kadar götürdüklerini anlatan Özata, fiber abone sayılarının da 500 bine ulaştığını söyledi. Özata, “Bu arada 500 bininci abonemiz de fiber yatırımlarımıza ilk başladığımız illerden biri olan İzmir’den çıktı. Üniversite çağında bir oğlu olan ve kendisi de bu yıl üniversite eğitimine başlayan Ebru Tunçgenç, bu şehre yaptığımız yatırımların ne kadar yerinde ve değerli olduğunu bize bir kez daha gösterdi” dedi.

“Dünya şehri İzmir’i en hızlı ve kaliteli şekilde dünyaya bağlıyoruz”

Bireysel, kurumsal ve toptan segmentlerde müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına uygun hizmetler sundukları başarılı bir iş modeli inşa ettiklerini belirterek, 2013 yılı boyunca da hem İzmir’de hem de tüm Türkiye’de yatırımlarına aynı hızla devam etmek istediklerini ifade eden Özata, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Turkcell Superonline olarak bundan 5 yıl önce başlattığımız fiber yatırımlar ile bir dünya şehri olan İzmir’i de en hızlı ve kaliteli şekilde dünyaya bağlayacak altyapı ile donatmak için çalışmaya başladık. Bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda 1000 Mbps hızında interneti yaklaşık 210 bin ev ve işyerinin kapısına kadar ulaştırdık. Bu teknolojinin değerini son derece doğru tespit eden İzmirliler fiber internete diğer illerin çok daha üzerinde ilgi gösterdi ve fiber abone sayımız 80 bin oldu. Bu süredeki altyapı çalışmalarımız sayesinde İzmir ve çevresine 1.530 kilometrelik fiber optik ağ kurduk. Şu anda İzmir’de Balçova, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Esentepe, Gaziemir, Karabağlar, Karşıyaka, Konak, Menemen, Narlıdere, Mithatpaşa ve İnönü caddesinin de aralarında bulunduğu çok sayıda ilçe, cadde ve sokakta hizmet veriyoruz. Turkcell Superonline’ın sağladığı bulut ve veri merkezi hizmetlerini içeren toptan telekom çözümlerimiz de kurumsal müşteriler için büyük fırsatlar barındırıyor. Halihazırda rekabet gücünü katlamak isteyen 1024 kurumsal müşterimiz bulunuyor. Önümüzdeki dönemde hem hane hem işyerlerinde daha fazla müşteriye, ışık hızında internetin avantajlarını sunmak için çalışmalarımızı hiç ara vermeden sürdürüyoruz.”

“Turkcell Superonline’ın en düşük hızı, Türkiye ortalamasının 8 katı”

Ceyhun Özata, fiber internetin faydalarına da değindiği konuşmasında, Akamai İnternet Raporu’na göre Türkiye’de ortalama internet hızının 3.1 Mbps olduğunu, Turkcell Superonline’ın sunduğu minimum hızın ise bu ortalamanın yaklaşık 8 katı olduğunu kaydetti. Özata, “Bu rakamların ne anlama geldiğini şöyle açıklayabiliriz: 3,1 Mbps hız ile 1 GB büyüklüğünde videoyu indirme süresi yaklaşık 45 dakika iken, bizim sunduğumuz 25 Mbps ile bu süre 6 dakikaya, 1000 Mbps ile ise sadece 8 saniyeye iniyor” dedi.

“Turkcell Superonline olarak geleceğin akıllı şehirlerde olduğuna inanıyoruz”

Dünyada şehirlerin önümüzdeki dönem gündeminin dijital dönüşüm olacağına ve bunun da ancak fiber optik teknolojinin yaygınlaşmasıyla mümkün kılınabileceğine işaret eden Özata, “Biz Turkcell Superonline olarak geleceğin akıllı şehirlerde olduğuna inanıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı’nın, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) bu vizyona verdikleri desteklerin yanı sıra tüm kamu kurumlarının, yerel yönetimlerin, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşlarımızın işbirliğinin de büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Turkcell Superonline’ın yatırımları sayesinde belediyeler herhangi bir altyapı harcaması yapmadan dijital dönüşümü gerçekleştirebiliyor. İzmir de hem teknolojiye olan yoğun ilgisi hem dünyaya açık vizyonu ile akıllı şehirler konusunda öncü olmaya çok uygun. Turkcell Superonline olarak bu yönde işbirliklerine her zaman açığız” şeklinde konuştu.

“Müşteriye doğru temas için, SAM çalışanlarına 35 bin saat eğitim”

Ürün ve hizmetlerin çeşitliliği ve kalitesi kadar müşterilere doğru şekilde sunulmasının da önemini vurgulayan Ceyhun Özata, “SAM’larda Turkcell Superonline müşterilerinin ihtiyaç duyduğu her türlü ürün ve hizmet bir arada sunuluyor. Türkiye çapında 2 binin üzerinde kişiye istihdam sağlanan bu merkezlerimiz aracılığıyla her ay 100 binden fazla haneyi ziyaret ederek hizmetlerimizi anlatıyoruz. Çalışanlarımızın Turkcell Superonline’ı müşterilere en doğru şekilde anlatması bizim için çok önemli. Bunun için çalışanlarımıza geçtiğimiz yıl 20 bin saate yakın uzaktan ve yüz yüze eğitim verdik; 2013 yılında bu süreyi 35 bin saate çıkartmayı planlanıyoruz.” dedi.

Fark yaratan bireysel ve kurumsal servisler

Turkcell Superonline’ın bireysel ve kurumsal ürün ve hizmetlerine ilişkin de bilgi veren Özata, Turkcell Grubu’nun bir parçası olmanın getirdiği sinerji ile şirketlere sabit telefon, bilişim teknolojileri ve bulut servislerini içeren çözümlerini, Turkcell’in mobil çözümleriyle birleştirerek sunduklarını belirtti. Özata, “Örneğin Turkcell Akıllı Bulut platformu ve 3 ilde toplam 7 bin metrekare alana yayılan 7 veri merkezimizle birlikte İzmir’deki işletmeler de herhangi bir ön yatırım yapmadan yazılım, donanım ve hizmet ihtiyaçlarını karşılayabiliyor” dedi.

Ceyhun Özata, bireysel müşterilere verdikleri hizmetlere de değinerek, “Türkiye’de sadece Turkcell Superonline’ın sunabildiği HD Ses, telefon görüşmelerinde karşı tarafın sesini daha net ve “gerçeğe yakın” duymaya olanak sağlıyor. Süper Depo ise, dünyada internet hızından bağımsız 100 Mbps ile depolama yapabilen ilk ve tek bireysel bulut servisi. Turbo Buton ile Turkcell Superonline aboneleri ihtiyaç duydukları anda hızlarını bir günlüğüne 100 Mbps’e kadar yükseltebiliyor” diye konuştu.

Ceyhun Özata, toplantının sonunda SAM’da oluşturulan “Fiber İnternet Deneyim Alanı”nda İzmirli gazetecilerle birlikte 1000 Mbps fiber interneti ve HD Ses hizmetini deneyimledi. Özata, tüm İzmirliler’i dünyanın en hızlı interneti 1000 Mbps’i denemek ve yenilikçi pek çok servisle ilgili bilgi almak üzere SAM’lara davet etti.

Turkcell Superonline, Basın Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.