Sony ve Digiturk, 4K Teknolojisi İle Canlı Maç Yayını YaptıDestek: Test Link
İnternet

Sony ve Digiturk, düzenlenen özel etkinlikte katılımcılara özel bir yayın gerçekleştirdi. Sony ile Digiturk, Galatasaray – Beşiktaş derbisini 4K teknolojisi ile canlı olarak yayınladı.

Türkiye’de ilk kez gerçekleşen yayınla Türk futbolunda ve televizyon yayıncılığı tarihinde bir ilke imza atıldı. Geleceğin teknolojisi 4K ile yayınlanan derbiyle Sony ve Digiturk, izleyenlere ‘gelecekten canlı yayın’ sundular.

Dünya Kupası finalinde kullanılacak ve dünyada yalnızca 8 adet bulunan 4K canlı yayın kamerasının 4’ü bu maçta kullanıldı. Sony ve Digiturk arasındaki iş birliği, 4K içeriğin oluşturulmasından çekim, yapım ve yayın aşamalarına kadar tüm süreçleri kapsıyor.

Sony ve Digiturk’ün etkinliğinde gerçekleşen özel yayında, canlı çekimi yapılan 4K maçın görüntü sinyalinin iletimi yepyeni teknolojilerle yapıldı. İlk nesil olan 4K sinyal iletimi altyapısı bu yılsonunda, ikinci nesil sinyal iletimi ile daha kolay hale gelecek. Digiturk ve Sony böylece, ikinci nesil sinyal iletimi teknolojisini beklemeden, uygulaması daha zor olan ilk nesil 4K sinyal iletim teknolojisini kullanarak ilk 4K canlı yayınını gerçekleştirmiş oldular. Eutelsat uydu operatörü sinyalin iletimi için uydu kapasitesi sağlayarak Sony ve Digiturk işbirliğine katkıda bulundu.

4K Hakkında

4K teknolojisinin yaygınlaşması, hem televizyon üreticileri hem de yayın dünyası açısından önemli değişimleri beraberinde getirecek. 4K teknolojisi, görüntü kalitesinin yanı sıra içeriklerde de fark yaratıyor. 4K yayınlarda, çekimler daha net, daha yüksek çözünürlüklü ve daha canlı renklerde olacak. Ayrıca, sahnelerin çekim yöntemlerinde de değişime gidilecek. Tüketici, 4K ile birlikte daha büyük ekranları kullanacağından daha geniş açı ile çekilen görüntüleri en küçük detayına kadar ekrana sığdırmak mümkün olacak. 50 tam kare çekime olanak veren 4K ile özellikle spor karşılaşmaları ve özel efektlerin yer aldığı içeriklerde daha akıcı bir görüntü elde ediliyor.

Yorumlar

  1. Digiturk’ün bu tip teknolojilere hemen ayak uydurması her zaman artı puan kazandırıyor. Onlardan tek dileğimiz ya kendilerini d-smart’a satsınlar, ya da onları satın alsınlar. ayrı ayrı decoder olmasın evlerimizde.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.