Search Engine Optimization Nedir: Seni Arayanı Bizzat Bulmandır!Destek: Test Link
İnternet

Search Engine Optimization’ın kısaltması olan SEO sunduğunuz içeriklerin kitlelere kolayca ulaşmasını hedefleyen bir çalışmadır. Arama motorları içinde milyonlarca içerik kullanıcısına kavuşacağı anı beklemekte. İçeriğine güvenen bir yayıncı iseniz yapacağınız doğru optimizasyonlar ile sitenizi aramalarda üst sıralara çıkarabilirsiniz. İçeriğinin kitlelere kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Hiçbir ücret ödemeden yapacağınız birkaç küçük dokunuşla bu mümkün. Bunu yapabilmek için önce Search Engine Optimization nedir, sorusunu sormakta fayda var.

Search Engine Optimization Nedir?

Arama motoru optimizasyonun amacı temelde Google, Yandex, Yahoo ve Bing gibi büyük arama motorlarının sitelerinde arama sonucu sıralamalarında en üste çıkmayı hedeflemektir. Her arama motorunun kendine özgü bir algoritması vardır. Bu algoritmaların amacı kullanıcıların aramalarında istediği sonuca ulaşmasını sağlamaktır. Kullanıcılar arama yaparken çoğunlukla anahtar kelimeler kullanılır. Bu anahtar kelimeleri tahmin etmek algoritmaları çözmekten daha yararlı olabilir çünkü arama motorları çoğunlukla algoritmalarında güncellemeler yaparlar. Bunun amacı arama sonuçlarını daha verimli hale getirmeye çalışmaktır. Kullanıcının ihtiyacını nasıl ifade edeceğini tahmin etmek sizi bu işte bir kaç adım ileriye taşıyabilir.

Siteniz Arama Motorlarına Uygun Mu?

Paylaştığınız içeriğin hangi sitede ne şekilde paylaşıldığı büyük önem taşır. Bu yüzden siteniz için Search Engine Optimization nedir sorusunun ardından ne işinize yarar bunu bilmeniz gerekmektedir. Arama Motorları, siteleri belirli kriterlere göre sıralar. Arama motorları bot adı verilen sanal tarayıcılarla web sitenizi analiz ederek sitenize ve her içeriğinize bir kalite puanı verir. Bu puanı yükseltmek için başlıca yapılması gerekenler:

 • Güvenlik açığı olmayan bir site olmak
 • Mobile uyumluluğun olması
 • Sayfa yüklenme hızına önem vermek,
 • Sitede geçirilen süreyi artırmak,
 • Doğru anahtar kelimeyi seçmek
 • SEO’ya uygun sayfa mizanpajı kullanmak (H1-H2-H3 başlıkları kullanmak)
 • Anchor text, alt text, robot.txt dosyalarını içermek, sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olacaktır.
 • E-Ticaret Sitelerinde Search Engine Optimization Nedir?

  Popüler e-ticaret siteleri kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sitelerde artan mağaza sayısı ile orantılı olarak içerik sayısı da artmıştır. Sizde bu e-ticaret sitelerinde satış yapıyor ya da satış yapmayı amaçlıyorsanız sitelerin gerekli yönergelerini iyi şekilde incelemeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Örneğin bir moda alışveriş sitesinde satışında bulunduğunuz ürünü arayan kişilerin daha kolay bulmasını istiyorsunuz. Elbise kategorisi içerisinde satış yapıyorsanız bir ürünü sisteme eklerken desen mi yoksa renk mi daha önce yazılması gerektiğini iyi bilmelisiniz. Kategorilerinin açıklamalarını doğru ve geniş yapmalısınız. Hem kullanıcıyı doğru yönlendirmek hem de arama motorlarının sizi daha kolay anlayabilmesi için anahtar kelime seçiminiz bu noktada da önemli.

  Sesli Arama Optimizasyonu Nedir?

  Son yıllarda artan yapay zeka yatırımları ile birlikte Sesli arama asistanları bilinir hale geldi. IOS işletim sisteminde Siri, Amazon’un geliştirdiği Alexa, Microsoft’un geliştirdiği Cortana ve Google Now en bilinenleridir. Bu hizmetler kullanıcının sesli aramasına yardımcı olurlar. Bu arama motorları çoğunlukla Google altyapısını kullanırlar. Sesli aramalarda yapılması gereken optimizasyon kullanıcıların yazı dilinden çıkarak günlük konuşma dili ifadelerde bulunmasıdır. Yapılan bazı araştırmalar sonucu kullanıcıların Sesli Arama Asistanlarına insan gibi hitap ettiği ve onlara kişisel sorular sorduğu görülmüştür. Bu konuda arama motoru optimizasyonu yapmak isteyen kişiler bu durumu gözete ederek hareket etmelidir.

  Video Sitelerinde Search Engine Optimization Nedir?

  Gerek gençler, gerek orta yaşlı bireyler gerekse okuma yazma bilmeyen çocuk kitle Youtube üzerinden aradıkları içerikleri bulmayı arzu ederler. Her arama motoru optimizasyonunda olduğu gibi burada da kullanıcının neyi ne şekilde arayacığını tahmin etmek çok önemli! Lakin okuma yazma bilmeyen çocuk bireyler Thumbnail dediğimiz video kapak resmine bakarak içerik seçerler. Bu kullanıcıların da arzulanan içeriğe kavuşması için arama motoru optimizasyonu yapmak gerekir. Tüketilen video içeriklerin yarısından fazlası mobilden olması sebebiyle küçük ekrandan içerik izleyen kullanıcıların dikkatini çekmek amaçlı daha basit görseller ile kapak resimleri hazırlanmalıdır. Elbette video içeriğinin başlığı, başlığın altındaki açıklamanın etkisi de yadsınamaz.

  Arama motoru optimizasyonu ücretsiz bir şekilde yapılabilirse de bir çok teknik konu ve detay bulunmaktadır. Bu yüzden en başta Search Engine Optimization nedir, ne değildir sorusunun iyi anlaşılması gerekir. Bu konulardaki hakimiyetiniz sizin sıralamadaki yerinizi belirleyecektir. Sempeak sunduğu profesyonel SEO hizmetleriyle sitenizi hak ettiği değere kavuşturmayı hedefleyen bir dijital ajanstır. Online kanalda sitenizin tüm ihtiyaçlarına yanıt veren Sempeak ile hemen çalışmaya başlayarak, sitenizi zirveye taşıyabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.