Ray Tracing Destekli Oyunları Monster Oyun Bilgisayarı Modelleriyle DeneyimleyinDestek: Test Link
Bilgisayar

NVIDIA ve Microsoft’un iş birliğiyle oyun dünyasında yepyeni bir sayfa açan gerçek zamanlı ışık ışını izleme teknolojisi ray tracing, GeForce RTX 20 ve 30 serisi ekran kartlarına sahip en iyi oyun bilgisayarı modelleriyle tecrübe edilebiliyor. Ray tracing destekli ekran kartı bulunduran oyun bilgisayarı fiyatları, standart oyun bilgisayarlarından biraz daha farklı olabiliyor. Tam anlamıyla “oyun değiştiren” bir teknoloji olan ray tracing, 2019’dan bu yana çıkan birçok oyunda kendine yer buldu ve güncel yapımlarda bulmaya da devam ediyor. Peki, hangi popüler oyunlar ray tracing teknolojisinden yararlanıyor?

Aksiyon Oyunlarında Ray Tracing İzleri

Güçlü bir oyun bilgisayarınız varsa ve oyunda olup bitenleri tüm ayrıntılarıyla görmek istiyorsanız, yapımlardaki grafik detay seviyesi kısmına göz atmanız gerekiyor. Kaplama ve filtre özellikleri, çözünürlük gibi birçok parametrenin bulunduğu alanda ray tracing/DXR seçenekleri yer alabiliyor. İlgili kısmı etkinleştirdiğinizdeyse ekrana yansıyan görüntüler, tamamen çehre değiştiriyor ve oyun bilgisayarı laptop modeliniz, pek de alışık olmadığınız sahneler sunmaya başlıyor. Böylesi sahneler sunan oyunlardan biri, Activision’ın sevilen oyun serisi Call of Duty’nin son oyunu Call of Duty: Black Ops Cold War oluyor. 2020 yılına damga vuran yapım, tüm aksiyonu, gerçek zamanlı ray tracing ile harmanlayarak sizlere sunuyor. NVIDIA GeForce RTX 20 serisi ekran kartı bulunduran gaming laptop modelleri ile deneyimleyebileceğiniz bu sahneler, sizleri âdeta oyunun kendi dünyasına dâhil ediyor.

Hem oyunculardan hem de oyun otoritelerinden yüksek puanlar alan Ghostrunner ise sessiz sedasız yayımlanıp oyun dünyasında yankı uyandıran ray tracing destekli aksiyon oyunları arasına adını yazdırıyor. Modern bir dizüstü oyun bilgisayarı ile tadı çıkan yapımın grafikleri, orta karar bilgisayarları zorlayacak kadar başarılı. Durağan ve hareketli sahnelerde rahatça görebileceğiniz ray tracing etkileri ise oyunun atmosferini güçlendiriyor.

Sokakta karşılaştığınız her karakteri kontrol etme imkânına erişerek sıra dışı bir oyun tecrübesi yaşamanızı sağlayan Watch Dogs: Legion da ray tracing destekli aksiyon oyunları içerisinde yerini alıyor. Yeni nesil ekran kartlarıyla yapılandırılmış oyun bilgisayarı modellerini bile zorlayabilen gerçekçi grafiklere sahip oyunda, özellikle akşam saatlerinde yansıma temelli ray tracing efektleri harikulade sahneler ortaya koyuyor.

Popüler Oyunlara Ray Tracing Özelliği Eklenebiliyor

Yayımlanmasının üzerinden aylar, hatta yıllar geçmesine rağmen ray tracing özelliğinden yararlandırılabilen oyunlar da bulunuyor. NVIDIA’nın GeForce RTX 20 serisi ekran kartlarını tanıtırken sıklıkla başvurduğu id Software imzalı Quake II, bu yapımlar içerisinde yer alıyor. Bugün, normal sürümüne baktığınızda o kadar da ilgi çekici grafiklere sahip olmayan 1997 yılının aralık ayında yayımlanan yapım, ray tracing desteğiyle modern bir oyuna dönüşüyor. Hatta oyunu neredeyse çeyrek asır önce oynayıp tamamlamış oyuncular, Quake II’yi ray tracing desteği sayesinde sanki ilk defa oynuyor gibi hissediyor.

Konu id Software’den açılmışken kısa süre içerisinde alacağı güncelleme ile ray tracing özelliklerine kavuşacak olan Doom Eternal’dan da bahsetmemek olmaz. Zira oyun bilgisayarları ile keyifle oynanabilen yapımın, ray tracing desteğinden sonra bambaşka bir form kazanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Başta küçük yaştaki oyuncular olmak üzere her yaştan oyuncuyu peşinden sürükleyen Minecraft da ray tracing desteğiyle bambaşka bir oyuna dönüşüyor. Henüz beta aşamasında olan ray tracing destekli Minecraft’ın tam sürümünün 2021 içerisinde yayımlanması bekleniyor. Bu zamana kadar oyun bilgisayarı ile bu yapımı oynamamış geniş kitlelerin ilgisini çeken ray tracing destekli Minecraft, peşine birkaç milyon oyuncu daha takacağa benziyor.

Monster’ın geliştirdiği Tulpar ve Semruk serisi oyuncu bilgisayarı modellerinde yer alan ray tracing destekli ekran kartları, yeni nesil oyunlardaki grafik ayrıntılarını en iyi şekilde görüntülemenizi sağlarken bambaşka bir oyun tecrübesi yaşamanıza imkan sunuyor. Eğer siz de bilgisayarınızı, güçlü bir oyun bilgisayarı ile değiştirmeyi düşünüyorsanız, Monster notebook modelleri sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.