Google’ın İlk Sosyal Ağı Orkut, Tarihe KarışıyorDestek: Test Link
Sosyal Ağlar

Google, ilk sosyal ağı olan ve uzun yıllardır kullanıcılara hizmet eden Orkut’u Eylül ayında kapatıyor.

Sosyal ağlar arasında ayrı bir öneme sahip olan, 2010 yılında Türk mühendis Orkut Büyükkökten tarafından geliştirilen Orkut, önümüzdeki aylarda veda ediyor.

Sosyal ağlar alanına bile erken giriş yapmış ancak koşullar sebebiyle bu alanda fazla ön plana çıkamamış olan Google’ın ilk sosyal ağı Orkut, sosyal ağların yaygınlaşması sonucunda da yetersiz tanıtım nedeniyle arka planda kalmıştı. 2011 yılında Google tarafından Facebook’u geçmek adına ortaya atılan Google Plus’la birlikte ortaya çıkan “Orkut kapatılacak” spekülasyonları da bu zaman dilimine kadar sürdü ve son olarak kapatılmasına karar verildi.

google orkut

Google, sunduğu diğer hizmetlerinin arasında bir türlü ön plana çıkamayan ve kullanıcı sayısını artıramayan sosyal ağı bitirme kararını almasının ardından bunca yıllık üyeleri içinse son bir çalışma gerçekleştiriyor. Sosyal ağ üzerinde onlarca verisini paylaşan ve bir çok medyasını bulunduran kişileri düşünen Google, Orkut hesabı üzerindeki tüm verileri Google Takeout aracılığıyla indirmenize olanak sağlıyor.

Bugünden itibaren üye alımını kapatan ve genellikle Brezilya ile Hintli kullanıcıların etkileneceği bu değişiklik, sosyal ağ alanındaki ümitsizliğinin bir sinyali olabilir mi?

Google, belirli bir süre içerisinde sosyal ağ liderliğine ulaşamazsa Google Plus’ın da yayın hayatına son verir mi dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.