Nokia X İncelemeDestek: Test Link
İnceleme

Windows Phone pazarında büyük pay sahibi olan Nokia ile ilgili uzun süredir dedikodular vardı. Dedikodular, Nokia’nın Android işletim sistemine sahip bir model tanıtacağı yönündeydi.

Uzun süredir gündemde yer bulan dedikoduların ardından sürpriz bir şekilde Nokia, Mobil Dünya Kongresi 2014 kapsamında düzenlediği etkinlikte bir değil, üç yeni Android’li modelini görücüye çıkardı: Nokia X, Nokia X+ ve Nokia XL. Ülkemize satışta olan Nokia X modeli elimize ulaştı.

Nokia, Google’ın Android işletim sistemini özelleştirerek Nokia X modelinin kullanıcı arayüzünü Windows Phone’a ve MeeGo’ya benzetmiş. Henüz yeni olan Nokia X’te Nokia’nın ve Microsoft’un uygulamaları bulunuyor. Nokia X’nin çok yüksek performans sunmadığını ve ‘giriş seviyesi’ bir model olduğunu belirtmek gerekiyor.

Nokia-X-webeyn-2
Mat yapıya sahip olan arka kapak çıkarılabiliyor. Lumia modellerinde olduğu gibi Nokia X’nin de renk seçenekleri oldukça iyi ve dikkat çekici. Nokia X’a iki SIM takılabiliyor. İlk SIM 3G, ikinci SIM ise 2G bağlantı sunuyor. Bu bilgi de telefonun arka kapağında yapışkan not olarak belirtilmiş. Nokia X’te ön kamera yer almıyor. Ön tarafta ise birçok Android modellere oranla Nokia X’te tek bir tuş bulunuyor. Geri tuşu, dokunmatik olarak konumlandırılmış.

Android konusuna gelecek olursak Nokia’nın bu modelde Android’i özelleştirdiğini belirtmiştik. Telefonda Android’e dair herhangi bir şey gözükmüyor desek doğru olur. Ayarlar’daki Hakkında bölümü, menüler… Nokia Android’i büyük oranda gizlemeyi başarmış durumda.

Nokia-X-webeyn-3
Uygulamalar Google Play yerine Nokia’nın marketinden yükleniyor. Google Play bulunmuyor. Birçok Android uygulamasının bu telefonla uyumlu olduğu Nokia tarafından belirtiliyor. Nokia, Android’deki uygulamaların buraya eklenebilmesi için geliştiricilerin sadece çok kısa bir süre uğraşacaklarını belirtiyor. Çünkü geliştiricilerin, uygulamalarını kendileri eklemeleri gerekiyor. Kullanıcılar, uygulama mağazasında olmayan uygulamaları APK aracılığıyla kurabiliyor. Elbette APK ile yüklenecek olan her uygulamanın çalışma garantisinin olmadığını belirtelim. HERE Haritalar, MixRadio ve Skype gibi uygulamalarla birlikte çeşitli oyunlar da yüklü olarak geliyor.

Nokia-X-webeyn-1
Yeşil, siyah, sarı, beyaz ve kırmızı renk seçeneklerine sahip olan Nokia X’in Türkiye fiyatı 500 TL. Giriş seviyesi bir model olduğunu belirttik. Nokia’nın aynı fiyat sınıfında Lumia ürünlerinin de olduğunu düşünürsek (Lumia 520) bu fiyat, bu model için biraz yüksek gözüküyor. Sonuç olarak, “Android’li Nokia” için biraz erken olduğunu söyleyebiliriz.

Nokia-X-webeyn-5
Bakalım Nokia, Android işletim sistemine sahip daha üst düzey yeni telefonlarını duyuracak mı? Bekleyip görelim.

Teknik Özellikler

İşletim sistemi: Nokia X 1.0
İşlemci: 1 GHz Qualcomm Snapdragon S4 çift çekirdek
Ekran: 4 inç IPS LCD, 800×480 px. çözünürlük
GPU: Adreno 203
RAM: 512 GB
Batarya: 1500 mAh
Depolama: 4 GB (microSD ile 32 GB’a kadar artırılabilir)
Kamera: 3 megapiksel arka kamera
SIM: çift SIM
Ağırlık: 128 gr.
Boyutlar: 63 × 115.5 × 10.4 mm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.