Monster Oyuncu Ekipmanları ile Oyuna Hazır OlunDestek: Test Link
Donanım & Yazılım

Çok beklenen oyunların yayınlanacağı 2020 yılına gelmişken güçlü bir oyuncu bilgisayarı edinip merakla çıkacak oyunları beklemeye başladıysanız, yalnız değilsiniz. Güçlü bir işlemci ve ekran kartına sahip, bolca RAM içeren ve SSD’li bilgisayarlar ile oyunları akıcı şekilde çalıştırabilmeniz mümkün. Peki, yeni nesil oyunlara tam olarak hâkim olabilmek ve yapımlardaki işitsel unsurları eksiksiz biçimde duyabilmek adına oyuncu ekipmanları alarak çıkacak oyunların hakkını vermeye ne dersiniz?

Hangi Yöne Baktığınız Değil O Yöne Nasıl Baktığınız Önemli

Baştan anlaşalım; şu an kullandığınız fare, bir oyuncu faresi değilse, DPI değerleri ayarlanamıyorsa, tuş özelleştirmesine izin vermiyorsa ve ekstra tuşlar bulundurmuyorsa, o fareyi ufaktan emekli etmeye çalışın. Oyundan oyuna değiştirebileceğiniz DPI değeri sunmayan ve düşük DPI’lı fareler, yüksek çözünürlükte oyun oynarken fiziksel olarak sizi zorlayabilir. Örneğin birinci şahıs kamera açılı Cyberpunk 2077 çıktığında, yönettiğiniz karakterin sağa bakmasını elinizin altındaki fareyi biraz fazla fiziksel efor sarf ederek sağlayabilirsiniz ancak yüksek DPI’lı bir gaming mouse edindiğinizde bileğinizi hafifçe oynatarak karakterinizin istediğiniz yöne, sizin açınızdan zahmetsizce bakmasını mümkün kılabilirsiniz. Bir de programlanabilir tuş, özelleştirilebilir aydınlatma ve daha da önemlisi milyonlarca defa tıklamaya dayanıklılık gibi faktörler devreye girdiğinde, oyuncu fareleri, sizin için daha cezbedici hâle gelebilir.

Bu Seyahat Mesafesi Başka Seyahat Mesafesi

Oyuncuların çok büyük kısmının göz ardı ettiği bir durum var, o da klavyelerinin, oyunlar için uygun olup olmadığı. Oyuncu klavyesi olarak etiketlenip satışa çıkarılan oyuncu ekipmanları içerisinde yer alan birçok klavye, işin yalnızca kozmetik tarafına ağırlık verip yapısal ögelere inemiyor. Bu da doğrudan doğruya oyuncuların, zamanlarının büyük kısmını ayırdıkları yapımlardaki başarılarına yansıyor. Mekanik olmamaları bir yana, tuş arasındaki uzun mesafeler, oyuncuların başarılarına ket vurabiliyor.

On milyonlarca tıklamaya dayanıklılık gösterecek şekilde tasarlanan, tercihinize göre sessiz tuş vuruşuna sahip olan ve elbette mekanik anahtarlamalı gaming klavye modelleri ise optimum seyahat mesafesiyle üretilir. Bu sayede siz daha klavye tuşuna dokunurken anahtar etkinleşir ve hamlenizi, mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Bu tür klavyelerde bulunan; Windows tuşunu devre dışı bırakma, özelleştirilebilir RGB arka aydınlatma, programlanabilir makro tuşu gibi özellikler hem oyun içi hem de oyun dışı bilgisayar kullanımlarınızda size avantaj ve motivasyon sağlar.

Oyuncu Kulaklığı Deyip Geçmeyin

Son yıllarda oyuncu ekipmanları arasında en çok ihmal edilen birim, gaming kulaklık çözümleri diyebiliriz. Güçlü bir bilgisayar, oyuncu fare ve klavyesi, hatta oyuncu koltuğu, kullanıcıların alışveriş listelerine girerken oyuncu kulaklıkları, ikinci, üçüncü planda kalabiliyor. Bunda, oyuncuların deneyimledikleri oyunların işitsel yönlerini hoparlörle ya da kulak içi kulaklıklarla takip etmelerinin de payı yüksek. Peki bu, oyunlardaki kapsamlı çevresel seslere, etkileyici ses efektlerine, harikulade müziklere haksızlık değil mi? Eğer kullanılan hoparlör ve kulak içi kulaklık, Hi-Fi ekipmanı sınıfındaysa, haksızlık denemez. Şayet bu kapsamda değillerse, kulaklık cephesindeki oyuncu ekipmanları iyi bir çözüme dönüşecektir.

Gaming kulaklık modelleri, kulağı kaplayacak şekilde üretilir ve geniş sürücülerle desteklenir. Örneğin, PC’yi ziyaret edecek olan Death Stranding’deki sesleri, en iyi şekilde duyabilmenize olanak veren oyuncu kulaklıkları, uzun soluklu kullanımlarda konfor açısından da herhangi bir sorun yaşamamanızı sağlar. Üzerlerinde bulunan mikrofonlar ise çok oyunculu yapımlarda, takım arkadaşlarınızla sesli iletişim kurabilmenize imkân tanır. Yazılım desteği ve fonksiyonel kullanım sağlayan diğer özellikleri ise modeller için tercih nedenine dönüşebilir.

Hâlihazırda sahip olduğunuz herhangi bir oyuncu ekipmanı yoksa ya da var olan bileşenler sizin için yeterli gelmiyorsa, Monster imzasını taşıyan oyuncu ekipmanları arasından dilediklerinizi edinebilir, yeni nesil oyunları keyifle oynayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.