Microsoft Türkiye ve Ankara Üniversitesi’nden Teknoloji AtağıDestek: Test Link
Kurumsal

Microsoft Türkiye ve Ankara Üniversitesi, Türkiye’de teknoloji desteği ile nitelikli eğitim ve öğretime örnek olacak önemli bir iş birliğine imza attı.

İş birliği kapsamında Ankara Üniversitesi’nin 70 binden fazla öğrencisi, Microsoft’un bulut hizmeti Office 365’i ücretsiz olarak kullanarak iş hayatında 1 milyardan fazla kişinin tercihi Office uygulamalarına ulaşabilecek, e-posta, takvim, ekip siteleri başta olmak üzere avantajlı birçok uygulamadan faydalanabilecek. Bununla birlikte, her yıl Ankara Üniversitesi mezunu gençlerin kurduğu 2 genç girişime Microsoft Innovation Center’ın ofis ve teknolojik altyapı çözümlerinden faydalanma hakkı sağlanacak. Üniversitenin akademisyenleri de uzaktan eğitim içeriğinden yararlanarak, bilgi teknolojileriyle bütünleşik, bilimsel araştırmalarına destek olacak çözümlerden faydalanabilecek.

Projenin duyurusunu yapmak üzere 15 Ekim 2014 tarihinde Ankara Üniversitesi Rektörlük binasında düzenlenen toplantıya Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, rektör yardımcıları, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen ve Microsoft Türkiye yetkilileri katıldı. Türkiye’nin teknoloji tüketen bir toplumdan, teknoloji üreten ve inovasyonla kalkınan bir topluma geçişinde üniversite ve özel sektör arasında yapılan işbirliklerinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Tamer Özmen, Ankara Üniversitesi ile gerçekleştirdikleri işbirliğinin bu alanda örnek bir çalışma olduğunu kaydetti. Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik gelişiminin temelinde bilgi teknolojilerine yapılan yatırımların yer aldığını belirten Özmen, şunları söyledi:

İş birliği kapsamında öğrencilere sunulan fırsatlar

Microsoft IT Akademi

· Bilgi teknolojileri alanında sektörel ihtiyaçlar ve global gelişmeler dikkate alınarak, öğretim üyelerinin güncel ve etkin eğitim programları sunabilmelerine destek olmak amacıyla geliştirilen Microsoft IT Akademi ile Ankara Üniversitesi akademisyenleri, dersleri verimli bir şekilde planlayabilecek ve yönetecekler.

· Microsoft IT Akademi’nin müfredat rehberliğinde, öğrenciler yazılım geliştirme, veri tabanı yönetimi ve sistem yöneticiliği gibi konularda kitaplara bağlı kalmadan, e-öğrenim ve yazılım çözümlerinin entegre edildiği zengin bir öğrenme deneyimi yaşayacaklar.

· Ankara Üniversitesi öğrencileri, Microsoft IT Akademi bünyesinde sunulan 600’ün üzerinde uzaktan eğitim aracına erişme imkanı yakalayarak, sertifika sınavlarına girebilecek yetkinlik düzeyine uzaktan eğitimle erişebilecekler.

Office 365

· Ankara Üniversitesi’ne kayıtlı 70 binden fazla öğrenci aynı zamanda dünyada 88 pazarda, 32 dilde sunulan ve 1 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunan Microsoft üretkenlik çözümü Office 365’e ücretsiz olarak sahip olacak, söz konusu programları kullanmayı öğrenerek mezun olabilecekler. Öğrenciler bulut teknolojileri üzerinden çalışan Office 365 ile 1 terabaytın üzerinde depolama alanına sahip olacak ve tüm dosya, fotoğraf, video gibi içeriklerini bulut üzerinde güvenli bir şekilde saklayabilecekler.

· Ankara Üniversitesi öğrencileri, Office 365 ile e-posta adresleri üzerinden okul ve öğretim görevlileriyle iletişimlerini artırırken, kişisel takvimlerini de verimli bir şekilde yönetebilecekler. Ayrıca, Office 365 programı kapsamında sunulan ekip sitelerini de kullanarak belgelerini ve notlarını bir arada tutma imkanına sahip olabilecek, grupları ve kulüplerindeki projeler üzerinde birlikte çalışabilecekler.

Microsoft Açık Akademi

· Eşzamanlı olarak, Microsoft Türkiye’nin ücretsiz ilk ve tek online uygulama geliştirme okulu Açık Akademi de Ankara Üniversitesi öğrencilerinin erişimine açılacak. Öğrenciler www.acikakademi.com internet sitesi aracılığıyla yazılım geliştirme üzerine eğitim alma imkanı bulacaklar. Girişimcilik ruhuna sahip, yazılıma ve teknolojiye gönül vermiş gençler Açık Akademi’de temel programlamayla başlayan eğitimlerden sonra tercihlerine göre tablet, telefon, web, masaüstü ve hatta buluta özel uygulama geliştirebilecekler.

· Teknik donanım konusunda kendini geliştirmek isteyen öğrenciler, araştırmalarında son teknolojileri kullanmak isteyen öğretim üyeleri de Microsoft’un DreamSpark web sitesi üzerinden www.dreamspark.com Visual Studio 2013, SQL Server 2014,Windows Server ve birçok yazılım uygulama geliştirme programından ücretsiz faydalanabilecekler.

Microsoft Innovation Center

· Her yıl Ankara Üniversitesi mezunlarının kurduğu ve Microsoft teknolojilerini kullanarak yaratıcı fikirler ortaya koyan 2 genç girişim, yıl boyu Microsoft Türkiye Ankara ofisinde faaliyet gösteren Microsoft Innovation Center’in ofis ve teknolojik altyapı imkanlarından faydalanma fırsatı yakalayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.