iTunes Radio İncelemeDestek: Test Link
Mobil Dünya

Apple’ın iOS7 ile birlikte duyurduğu yeni servisi olan iTunes Radio’yu inceleme fırsatı bulduk.

Öncelikle belirtmekte fayda var; Apple, iTunes Radio hizmetini Türkiye‘deki kullanıcılarının hizmetine maalesef sunmadı. Telif hakkı ile ilgili problemlerin çözülmesinin ardından büyük ihtimalle Türkiye‘deki kullanıcılarının da hizmetine sunulacaktır. ABD App Store‘una bağlı hesabınız olduğunda kullanabiliyorsunuz.

iTunes-Radio-webeyn-1

ABD App Store‘una bağlı hesabınızdan giriş yaptıktan sonra ana ekrandaki “Müzik” kısmına gelince yukardaki resimde de olduğu gibi sol alt kısmında yazan “Radyo” butonuna basınca iTunes Radio‘ya girmiş oluyorsunuz.

iTunes Radio nedir?

iTunes-Radio-webeyn-2

Last.fm kullananlar için bu yeni servis tanıdık gelecektir. iTunes Radio, beğendiğiniz bir şarkıyı esas alarak kendi oynatma listesini oluşturan bir radyo istasyonu. Şarkıyı veya sanatçıyı seçiyorsunuz. iTunes Radio sizin için o şarkı veya sanatçıya benzer şarkılardan oluşan bir oynatma listesi / playlist hazırlıyor. Ya da sizin için dinlediğiniz müzik türüne göre bir oynatma listesi oluşturyor .

iTunes-Radio-webeyn-3

Ücretli mi, ücretsiz mi?

iTunes Radio ücretli değil. $1,29 karşılığında şarkıyı satın alıp telefonunuza indirebiliyorsunuz. Apple bu servisten ücret almak yerine şarkı geçişleri sırasında 30 saniyelik reklamlar koymuş ve uygulamanın geliri ve telif hakları bu reklamlardan gelen ücretlerden karşılanıyor.

iTunes Radio’da Türkçe şarkılar var mı?

Gördüğümüz kadarıyla şuan Sezen Aksu, Tarkan, Nil Karaibrahimgil ve birkaç sanatçı adına istasyonlar oluşturulabiliyor. Onun dışındaki Türk sanatçılar sanıyoruz ki zamanla eklenecektir.

Bazı müzik servisleri ile, seçtiğimiz şarkıları cihazımıza kaydedip bu şarkıları dilediğimiz zaman “Offline” olarak dinleyebiliyorduk fakat iTunes Radio‘da böyle bir hizmet malesef yok. Kullanmak için internet bağlantısı şart.

Editörün notu:
Açıkçası ben çok beğendim. Daha çok yeni bir servis olmasına rağmen güzel bir müzik arşivi var. Türkiye‘ye bağlı App Store‘da da hizmete girerse sürekli kullanırım.

İlginizi çekebilir: iOS 7’ye İlk Bakış ve Ön İnceleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.