iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Tanıtıldı!Destek: Test Link
Mobil Dünya

Tim Cook’un sahneye çıkmasıyla birlikte başlayan etkinlikte iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri resmi olarak tanıtıldı.

Canlı olarak takip ettiğimiz etkinlikte paylaşılan detayları sizlere aktarıyoruz. Apple’ın 9 Eylül tarihinde düzenlediği etkinlikte yeni modeller, diğer etkinliklere oranla çok daha hızlı bir şekilde tanıtıldı. Söylentiler doğru çıktı ve Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus olarak iki farklı iPhone 6 modeli tanıttı. iPhone 6 Air olacağı söylenen ikinci iPhone 6 modelinin adı Air değil Plus oldu.

iphone-6-webeyn

Yeni iPhone modelleri diğerlerine oranla daha ince ve geniş. iPhone 6 4.7 inç, iPhone 6 Plus ise 5.5 inç ekran boyutuna sahip. Tasarımla ilgili en dikkat çeken detaylardan birisi güç butonu. Diğer modellerin aksine yeni iPhone modellerinde güç butonu sağ kısma gelmiş.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, iPhone 5S'ten daha ince

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, iPhone 5S’ten daha ince

iPhone 6’nın ekran çözünürlüğü 1334×750 piksel (326 PPI), iPhone 6 Plus’ın ekran çözünürlüğü ise 1920×1080 piksel (401 PPI). Yeni iPhone 6’nın işlemcisi, ilk iPhone modeline göre 50 kat daha güçlü. Grafik işlem performansı ise ilk iPhone modeline göre 84 kat daha hızlı.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, iPhone 5S’e oranla daha iyi bir pil ömrü sunuyor. iPhone kullanıcılarının pil ömrü konusundaki şikayetleri biraz azalacak gibi gözüküyor. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta bulunan M8 hareket işlemcisi, barometreye sahip olmasıyla yükseklik bilgisini de gösterecek.

iPhone-6-pil-omru-webeyn

Kamera özellikleri de paylaşıldı. 8 megapiksel iSight kameraya sahip olan iPhone 6’da True Tone flash bulunuyor. Aynı zamanda 2.2 diafram aralığı, daha hızlı otofokus özelliği ve dijital görüntü sabitleme özelliği de iPhone 6 ile ilgili kamera özelliklerinden. iPhone 6 Plus’ta dijital görüntü sabitleyici değil, optik görüntü sabitleyici bulunuyor. Her iki iPhone 6 modelinin de FaceTime HD kameraları yenilendi ve yeni sensörle birlikte HDR modu geldi.

Wi-Fi bağlantı hızı olarak iPhone 6, iPhone 5S’e göre üç kat daha güçlü. Gri, Altın ve Gümüş olarak 3 farklı renk seçeneğine sahip olan iPhone 6 için Amerika’da 12 Eylül’de ön siparişler başlıyor.

İşte fiyatlar

iPhone 6’nın 2 yıl kontratlı ABD fiyatı 16 GB için 199 dolar, 64 GB için 299 dolar ve 128 GB için 399 dolar olarak açıklandı. iPhone 6 Plus’ın 2 yıl kontratlı ABD fiyatı ise 16 GB için 299 dolar, 64 GB için 399 dolar, 128 GB için 499 dolar.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, 19 Eylül tarihinde 9 ülkede satışa sunulacak. Türkiye satış tarihi ve fiyatı için ise bu haberimize bakabilirsiniz.

iOS 8 yayınlanıyor

ios-8-WEBEYN

iOS 8 ile ilgili detaylar da paylaşıldı. En yeni iOS versiyonu olacak olan iOS 8, 17 Eylül tarihinde yayınlanacak. Aynı zamanda iPhone 4S ve sonrası iPhone modellerini destekleyecek.

Mobil ödeme sistemi ApplePay

Apple’ın ödeme sistemini tanıtacağı da konuşulanlar arasındaydı. Yeni modeller nihayet NFC ile geliyor. ApplePay adındaki ödeme sistemi tanıtıldı. Apple’ın bir süre önce American Express, Mastercard ve Visa ile anlaştığı ortaya çıkmıştı ve sizlerle paylaşmıştık. Bu da doğru çıktı ve ApplePay, American Express, Mastercard ve Visa’yı destekleyecek.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus tanıtım videosu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.