iOS 7’ye İlk Bakış ve Ön İncelemeDestek: Test Link
Mobil Dünya

Apple

Kısa bir süre önce tanıtılan iOS 7 üzerinde ön inceleme gerçekleştirdik. İşte öne çıkanlar ve ayrıntılar.

Apple’ın kendi ibaresi ile “The mobile OS from whole new perspective.” yani; “Yepyeni bir bakış açısıyla mobil işletim sistemi.” iOS 7, WWDC MMXIII konferansında duyuruldu.

iOS-7-logo-webeyn

Kısım kısım değil de, tamamen yenilenmiş bir mobil işletim sistemi deneyimi sunmayı hedefleyen Apple, beta sürümünü geliştiricilere özel olarak etkinlik sonrasında indirime sundu ve kullanılmaya başlandı. Biz de inceleme imkanı bulduğumuz iOS 7 hakkında bilgilerin yer aldığı bu makaleyi hazırlamaya karar verdik.

Bazı kullanıcılara göre artık Jailbreak kavramı iOS 7 ile düşünülmeyecek kadar geniş özelliklere, kimileri için de Android ya da Windows Phone işletim sistemine benzetilmiş bir şekilde hazırlanmış olan iOS 7, ilk etapta çok karmaşık bir şekilde karşımıza çıkıyor ve bir takım ayarları tamamlamadan kullanmak neredeyse imkansız.

Yeni sürümle birlikte anlayabildiğimiz en büyük özellik, artık bütün uygulamaların konum tabanlı çalıştırılacak olması. Örnek vermek gerekirse yıllara bölünmüş fotoğraflar ve iCloud paylaşımları da zaten buna işaret ediyor.

Yenilenmiş ya da yeni eklenmiş bazı özellikleri sıralamak gerekirse;

•Control Center
•Notifacation Center
•Multitasking
•Photos
•Camera
•Siri
•Safari
•Mail
•Hava Durumu
•Mesajlar
•AirDrop
•iTunes Radio

En yeni eklenenler AirDrop ve iTunes Radio. iTunes Radio ile kendinize özel listeler oluşturabilirken, AirDrop ile cihazınızın üzerinde paylaşmayı istediğiniz ne varsa arkadaşlarınıza birkaç tıklama ile gönderebilmeniz mümkün hale geliyor.

iOS 6 ve öncesinde Spotlight araması en solda yer alırken iOS7 ile birlikte görünmeyen bir yere entegre edilmiş. Spotlight aramasını ana ekranda saatin hemen altında yer alan ilk uygulamayı aşağı çekerek görebiliyoruz.

Notification Center yeni haliyle üst düzey yönetici ya da hayatı sürekli planlı işler yapanlar için çok aktif kullanılacak bir bölüm haline getirilmiş. Anlık olarak planlamalar yapılabiliyor, yapılan planlara anlık olarak göz atabiliyoruz.

Kontol Merkezi

iOS 7 ile birlikte öne çıkacak olan yeniliklerinden biri de yeni eklenen “Kontrol Merkezi”. Bizlere tek bir yerden 10 farklı özelliği kontrol etme fırsatı veren Kontrol Merkezi, aşağıdan yukarıya yaptığınız bir kaydırma hareketiyle karşımızda olacak. iOS 7′nin tüm içeriklerinde olduğu gibi saydam bir tasarıma sahip olacak olan Kontrol Merkezi’nden sesli medya kontrolleri, ayarlar, parlaklık ayarının yanı sıra AirPlay ve uygulamalara erişim bu bölümden gerçekleştirilebiliyor olacak.

AirDrop ve Uçak modu özelliklerini de Kontrol Merkezi’ne ekleyen Apple, kullanıcıların bu özelliklere hızlı bir şekilde ulaşıp kullanmasını hedefliyor.

iTunes Radio

Son 1-2 yıldır hayatımıza iyice yer edinmeyen başlayan Online Müzik Servislerine muhtemelen rakip olarak çıkarılan iTunes Radio, güçlü müzik şirketleri ile yaptığı anlaşmalarla bu yeniliğe ne kadar önem verdiğini de gözler önüne seriyor.

Ne var ki, iTunes Radio’da yer alan özelliklerin bir çoğu (kullananlar bilir) Pandora Radio’yu andırıyor. Mantık çerçevesinde baktığımız zaman çok farklı bir işlev olmaması da gerekiyordu.

Yine her zaman olduğu gibi evvela ABD halkı bu özelliklerden yararlanacakken  iPhone, iPod Touch, iPad, iTunes ve Apple TV’den de bu uygulama erişim mümkün olacak.

iTunes Match (paralı üyelik) sahibi olan kullanıcılar iTunes Radio üzerinde, iAd reklamlarını görmeyecekler.

Siri

Siri ülkemizde aktif olarak maalesef kullanılamıyor. Yeni Siri ile birlikte özelleştirebilir ses seçimi (kadın,erkek) ve grafiksel arayüzü geliştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor.

Twitter ve Wikipedia üzerinden de sorgulama yapabilecek.

Fotoğraflar

iPhone ile çekilen fotoğraflar yeni iOS sürümü birlikte artık daha fazla önem kazanıyor. Zira fotoğraf uygulamasının içinden gidilen, Yıllar > Koleksiyonlar > Anlar kombinasyonu ile çekilen fotoğrafın tarihini zihinlere yeniden iletilmesi işlevi hayatımıza giriyor.

Yine fotoğrafların içine eklenen filtreler ile çağın hareketine uyum sağlayan Apple, kullanıcıları yaratıcılığa sürüklüyor. Fotoğraf çekmeden evvel de uygulanabilecek filtrelerin yanı sıra yepyeni Pano fotoğraf ve Square fotoğraf deneyimini de bizlere sunuyor.

Ayalar menüsü altında bulunan telefon uygulaması için “Engellenenler” tipik bir iBlacklist uygulaması gibi. Artık iPhone kullanıcıları da hiçbir ek uygulama kullanmadan istemediği kimselerden telefon, mesaj ya da FaceTime bildirimi almayacaklar.

Bitirirken:

iCloud yeteneklerini geliştiren Apple, AirDrop entegrasyonunu hemen hemen her bölümde karşımıza çıkaracağa benziyor. Game Center’da gidilen olağan üstü değişimlerden tutunda, devrim yaratabilecek AirDrop teknolojisine kadar başlı başına yenilenen iOS 7’yi Android’e, Symbian ya da Windows Phone’a benzetmek mümkün ancak, diğer mobil işletim sistemlerinden ayıracak özelliği her zaman olduğu gibi stabilitesi olacaktır.

Safari’de yapılan “anlık arama” özelliği Apple’ın da Google gibi arama terimlerini tahmin etmesine olanak sağlamış durumda. Böylece veriler biriktikçe Apple size nereye gitmek istediğinizi çoktan söylemiş olacak.

Genel menüsü altına Twitter ve Facebook’a ek olarak, Vimeo ve Flickr’da eklenmiş. Google servislerine bu sürümde de pek fazla yer vermeyen Apple

Çoklu görevler penceresi Jailbreak kullanan kişilerin aslında çoktan aşina olduğu bir eylem. Cydia sunucularında bulunan Auxo uygulaması ile iOS 6.x sürümlerinde bu işlevi telefonlarına ekleyen kullanıcıların sayısı hayli fazla durumdaydı.

Kişisel görüşüm; daha çok, güçlü işlemciler için çıkarılmış iOS 7, iPhone 4 ve 4S cihazlarında biraz ısınmalara neden olacaktır. İlk deneyimlerim sonunda bu ısınma sorununu tam olarak giderebilmiş değilim.

Beta sürümü olduğu için bazı işlemler sırasında uygulamaların kapanma sorunu da kararlı sürüm çıktıktan sonra giderileceğine eminim.

Kararlı sürüm (final sürümü) ne zaman çıkacak diye merak edenlere verilebilecek bir tarih maalesef yok. Tek geçen ibare “Sonbahar’da…”

Tasarımı yenilenen App Store’da da köklü bir değişiklik yer almış durumda. Benim en çok dikkatimi çeken ise yaş gruplarına özel uygulamalar ve Apps Near Me!

App Near Me, eski Genius’un yerini almış ve daha iyi uygulama tavsiyelerinde bulunuyor.

Kısaca, iOS 7 ile birlikte daha çok mobil internete ihtiyacımız olacak.

Sizler için hazırladığımız iOS 7 galerisini incelemenizi öneririz.

iOS 7

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.