Flash’ta Fotoğraflar İçin İleri-Geri Butonu OluşturmakDestek: Test Link
Flash

Merhabalar.
Flash’ta birden çok fotoğraflarınız için ileri-geri butonu oluşturmayı göreceğiz. Bir nevi fotoğraf albümüne ileri-geri butonu yani.

– Resimlerimizi sırasıyla tek tek getirip F8 ile ya da Convert to Symbol diyerek movie clip’e çevirip sağ taraftan symbol halini getiriyoruz (tek tek.)
– Daha sonra, butonlar diye yeni bir Layer oluşturuyoruz.
– Yeni oluşturduğumuz layer’a buton ismini verelim ve buton layer’ı seçili iken, Window penceresinden Common Libraries’te ki Buttons’a giriyoruz.
– Listedeki butonları görmek için seçtiğiniz herhangi birisine sağ tıklayıp Expand Folder deyin ve butonlara bakın. Daha sonra seçtiğiniz butonları sürükleyin. (İki tane buton seçin, ileri-geri.)
– İleri butonunuza tıklayın ve Actions’a girin (en altta.)
– Actions’ta + simgesine tıklayın. Açılan listeden Global Functions’ta Movie Clip Control’e girin.
– Movie Clip Kontrol’den on’u seçin ve gelen listeden release yazısına çift tıklayın.
– on release kodları eklendi. Bu kodların sağ tarafındaki paranteze tıklayın ve tekrar + simgesine tıklayın.
– Fotoğrafların sırasıyla ilerideki kareye geçmesi için, Global Functions, Timeline Control’den nextFrame’i seçin.
– Ve sonra Global Functions’ta yine Timeline Control’e girin ve stop’u seçin. Yani yaptığınız işlem; Bir sonraki kareye geçecek ve duracak.
– Aynı işlemleri geri butonu içinde yapacaksınız. Aynı şekilde yine actions’ta, önce on releaseyi ekliyoruz (Global Functions->Movie Clip Control->On u seçin ve release deyin.
– Daha sonra Global Functionsta Timeline Controlden bu sefer bir geri gitmesi için prevFrame’i seçiyoruz. Daha sonra yine aynı şekilde stop ekliyoruz timeline controlden.
– Son olarak, fotoğraflar layer’ına tıklayıp İLK NOKTA’ya tıklıyoruz ve actions’a girerek global functions ta timeline controlden stop’u seçiyoruz. Bu işlemi yaptık, çünkü: İlk fotoğraftan sonra otomatik olarak fotoğraflar ilerlemesin diye..

• Actions bölümünden birçok şeyi yapabiliyorsunuz. Fotoğraflar için ilk fotoğraf ve son fotoğrafa git butonlarıda yapılabilir ama anlatmak istediğimiz temel şey ileri-geri butonu eklemek olduğu için onlara videoda yer vermedik.

Videolu Anlatım

Bu videoyu bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.