Fireworks’te Animasyon OluşturmaDestek: Test Link
Fireworks

Merhabalar.
Bu yazımızda, fireworks programında hareketli animasyon (.gif) oluşturmayı göreceğiz.

– Gif oluşturmak için, birden fazla frame olması gerekiyor.
– Frame eklemek ve frame’leri görebilmek için sağ tarafta Frame paneli mevcut. (Eğer gözükmüyorsa, Window menüsünden Frames’e tıklayarak getirebilirsiniz.)
– New / Dublicate Frame simgesi ile frame’leri çoğalttık.
– Örnek olarak, bir yazımız var. Birinci frame’de bu yazımızın rengi kırmızı, ikinci frame’de siyah ve son olarakta üçüncü frame’de mavi olarak ayarladık.
– Daha sonra play’e basarak animasyonumuzu görüyoruz.

– Sürelerini azaltmak ya da çoğaltmak için Frame panelinde her frame’in sonunda sayılar yazıyor (Standart olarak 7 yazar her zaman). 7 yazanları değiştirebilirsiniz.
– Animasyonumuzu aydederken, animated gif (.gif) olarak kaydediyoruz.
– Yalnız şöyle birşey var, aşağıda videoda da göreceksiniz, sürelerini 50 yaptık (50 saniye değil), biraz yavaşlattık yani. Ama kaydettikten sonra önizlediğimizde daha hızlı olduğunu görüyoruz. Bunun için, Save As’dan kaydederken animated gif’i seçtikten sonra, sağ tarafındaki Options’a girip, yukarıdan Animation’a tıklayıp frameler için yazdığımız süreleri yeniden yazıp enter’lamamız gerek. Daha sonra OK deyip Kaydet’ten kaydedebilirsiniz.
– Siz bunu farklı şekilde de yapabilirsiniz. Biz yazı için renk değişimini örnek gösterdik. Mesela, arabayı hareket ettirebilirsiniz. Birinci frame’de başka yerde, ikinci frame’de bir ileride, diğer frame’de bir ileride, öyle öyle hareket ettirebilirsiniz.

Videolu Anlatım

Bu videoyu/anlatımı bilgisayarınıza indirmek isterseniz buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.