Fireworks vs. Photoshop (Performans)Destek: Test Link
Fireworks, Photoshop

Bugüne kadar, şahsi hiçbir projemde Fireworks kullanmadım. Photoshop, daima tasarım ve fotoğraf düzenleme işlerim için öncelikli seçimim oldu. Ancak Fireworks’ün resim sıkıştırma konusunda (Image Compression) daha iyi olduğunu biliyor muydunuz?

Yazılım mühendisi değilim, Fireworks’ün daha iyi sıkıştırma yaptığını teknik terimlerle açıklamakta zorlanabilirim ama Fireworks ile yaşadığım tecrübeleri sizlere aktarabilirim.

PNG Sıkıştırması

Test için daha önceden sıkıştırma işlemine maruz kalmamış, transparan bir resmi Adobe Photoshop üzerinde PNG-24 formatı ile çıkarttığım zaman dosya boyutu 352KB geliyor. Ardından aynı resmi Adobe Fireworks üzerinde PNG-32 formatı ile çıkarttığımda ise dosya boyutu 332KB olarak görünüyor.

Görüntüde her iki resim de aynıymış gibi olsa da, dosya boyutu konusunda Fireworks, Photoshop’dan 20KB daha az yer kaplıyor.

PNG Sıkıştırması

GIF Sıkıştırması

Daha sonra bu resmi GIF 256, adaptive ve No Dither şeklinde export ettiğimde:

 • Fireworks: 88KB
 • Photoshop: 92KB

Yani 4KB daha az yer kaplıyor. Üstelik aynı kalitede görünmüyor. Fireworks ile export ettiğim resim Photoshop’a göre daha detaylı görünüyor.

GIF Sıkıştırması

JPG Sıkıştırması

Son olarak JPG formatında, farklı resimlerle sıkıştırma işlemine tabi tutuyorum. Photoshop ile %60 kaliteye sahip formatta export ettiğimde dosya boyutu 80KB. Aynı resmi Fireworks ile %80 kalitede export ettiğimde ise dosya boyutu 72KB. Export edilen resimler dışarıdan bakıldığında aynıymış gibi görünüyor, ancak Fireworks, Photoshop’u 8KB farkla malup ediyor.

JPG Sıkıştırması

Not: Fireworks ve Photoshop farklı sıkıştırma teknolojileri kullanıyor. Fireworks’de %80 olan sıkıştırma işlemi, Photoshop’da %60‘a denk geliyor.

Asıl Olay?

Olayın yalnızca birkaç KB’dan ibaret olduğunu düşünen arkadaşlar… Burada bahsi geçen birkaç KB, bilgisayarınızda birşey ifade etmese bile, web serverınız üzerinde oldukça değerli. Burada kazandığınız birkaç KB ile web sunucunuzun trafik masraflarını ve resimlerin yüklenme sürelerini en aza indirebiliyorsunuz.

Daha da iyi anlaşılması açısından şöyle bir örnek verilebilir:

 • 20KB boyutunda bir arkaplan resmine sahibiz ve websitemiz günlük olarak 10.000 ziyaretçi alıyor.
 • 20KB x 10.000 = 200.000 KB hesabı ile yalnızca bir resim için günlük 200MB trafik harcanıyor.

Bunun gibi pekçok resim kullandığımızı düşünürsek akla zarar sayılar ile karşılarız. Küçük çaplı sitelerde büyük değişimlere neden olmasa da Facebook, YouTube gibi yüksek trafik harcayan websiteleri için bu işlem oldukça önem arzediyor. Bu yüzden resim sıkıştırma konusunu ciddiye almak, sunucu masraflarınız ve websitenizin hızlı yüklenmesi açısından önemli olabilir.

Asıl Olay?

Sonuç

Bilgisayarınızda hem Photoshop hem de Fireworks yüklüyse bu işlemi siz de deneyebilir, tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Benzer sonuçlar alacağınızdan eminim. Bundan sonra web üzerinde kullanacağım grafikler için Fireworks kullanmayı düşünüyorum.

Saygılarımla,
Hüseyin Emanet

Yorumlar

 1. uzun zamandır kullanıyorum ayrıca png-8 ile daha fazla ve jpg kaydederken “include XMP” seçeneğini kaldırarak daha fazla boyuttan tasarruf edebilirsiniz.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. webtasarım

  Çoğu kişi fotoğrafları kırparak küçültme yaparken sıkıştırmayı bilmeyen baya insan var halen özellikle web tasarım çalışmalarında büyük önem taşıyan sıkıştırma sitenin daha hızlı açılmasını ve arama motorları tarafından hızlı bir şekilde taranmasına olanak sağlamaktadır.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.