Domain Nedir? Nasıl Satın Alınır?Destek: Test Link
İnternet

Merhabalar. İnternet dünyasına yeni giriş yapanlar için domain nasıl alınır? Domain alırken hangi işlemleri yapmamız gerektiğine dair bir bilgilendirme yapacağız.

Bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız en başta bir isim bulmanız gerekecektir. Siteniz için önemli olan en başta isimdir, akılda kalıcılık ve özgün kısa olması giren kullanıcıları etkileyerek devamlı takip etmelerini sağlayabilirsiniz. Web siteniz için bir isim buldunuz ve satın almak istiyorsunuz. Peki domain nasıl satın alınır?

Domain Nasıl Satın Alınır?

Birçok hosting firması alan adı kaydı yapmaktadır. Size uygun olan firmalardan birini tercih ederek kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ben en ucuz alan adı kaydını sağlayan Turhost firmasında bu işlemleri göstereceğim. Hazırsanız başlayalım.

1- Turhost.com adresine giriş yapın.
2- Üst Menüden “Domain” sekmesinin üstüne gelin ve “Domain Sorgulama ve Alma” seçeneğine tıklayın.

3- Açılan ekranda “Eşsiz bir domain girin” kısmına istediğiniz alan adını yazın ve “Sorgula” butonuna tıklayın.
4- Almak istediğiniz domain kullanılmıyor ise “Kayıt” butonu aktif olacaktır. Satın alıma geçmek için “Kayıt” butonuna tıklayın.

5- Müşteri kaydınızı oluşturup sepetinizden “Devam Et” butonu ile birlikte ödemenizi gerçekleştirip alan adınızı kayıt edebilirsiniz.

Ödeme yaptıktan sonra sistemlerinin özelliğine göre otomatik olarak alan adı aktif oluyor. Bazı firmalarda alan adı veya hosting ödemeleri yapıldığında bir süre bekletiliyor. Bu firmada otomatik olarak direk aktif oluyor direk kullanıma açılıyor. Domain adresini kayıt ettikten sonra hosting paketinize ekleme yaparak kullanım sağlayabilirsiniz. Peki Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Hosting, domain adreslerinin internette kullanıcıların giriş yapabilmesi için oluşturulan barındırma alanıdır. Bu alanda web sitelerinin dosyaları içeri atılarak domain adı ziyaret edildiğinde hosting içerisinde bulunan dosyalar çalışmaktadır. Popüler olarak kullanılan 2 adet hosting türü vardır. Bunlardan biri linux, diğeri ise windowstur. Peki bunların kullanım alanları nedir?

#Linux Hosting: PHP tabanlı uygulamaların çalıştırılabilmesi için oluşturulan Linux işletim sistemine sahip hosting paketleridir. WordPress, joomla, opencart gibi veya özel PHP scriptler için yapılandırılan hosting paketleridir. Linux hosting, yönetim paneli olarak cpanel’e sahip olmakla birlikte MYSQL veritabanını içerisinde bulundurduğu hizmetlerdir. ASP.NET tabanlı yani net.core desteği gereken uygulamalar Linux paketlerde çalışmamaktadır. Bunun için Windows Hosting paketlerini önerebilirim.

#Windows Hosting: ASP.NET tabanlı yazılımların barındırılabilmesi için yapılandırılan Windows işletim sistemine sahip paketlerdir. Bu paketlerde yönetim paneli olarak Plesk kullanılmaktadır. Özel Core uygulamaları, ASP tabanlı yazılımlar içi sıkça kullanılan MSSQL ve MYSQL veritabanına sahiptirler. Bu hostinglerde PHP kullanılabilmektedir ancak PHP yazılımları performans açısından en iyi Linux Hosting paketlerinde yayın almaktadır. PHP yazılımlarınız için Linux paketleri tercih etmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.