Chrome Aramalarınız İçin Google.com.trDestek: Test Link
İnternet

Chrome banner

Google Chrome’da adres satırından arama yapabilmek mümkün. Google.com yerine Google.com.tr üzerinden arama yapmak ya da bununla ilgili problemi çözmek isterseniz, işte ayrıntılar.

Google’a girmek yerine Chrome’da direk adres çubuğuna arama yapmak istediğimizi yazıp enter tuşuna basarak arama yapabiliyoruz ve Google.com.tr üzerinden arama yapıyor. Fakat bu durum bazen değişebiliyor. Yüklenen bazı programlar varsayılan arama motorunu değiştirebiliyor ya da aramayı Google.com.tr değilde Google.com‘a çeviriyor.

Google.com’a girdiğimizde .com.tr’ye yönlendirdiğinden dolayı, aramalar Google.com üzerinden olduğu zaman biraz yavaşlık oluşuyor. Peki bunu nasıl Google.com.tr’ye çevirirsiniz?

Örnek arama

Son zamanlarda bu konuyla ilgili PC Soru Cevap bölümümüzden sorular gelmeye başladı.

Bunu düzeltmek için:

  • Sağ üstteki simgeye tıklayıp Ayarlar bölümüne girin.
  • “Arama” kısmındaki “Arama motorlarını yönet” butonuna tıklayın.
  • Ekrana çıkan arama motorları arasından Google’a tıklayın ve en sağdaki kutucuğa tıklayıp http://www.google.com.tr/search?setmkt=tr-TR&q=%s yazın. (Tırnak işaretleri hariç)
  • Artık Chrome’da adres satırına birşey yazıp arama yaptığınızda aramalarınız Google.com üzerinden değil, Google.com.tr üzerinden gerçekleşecek.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.