Cep Telefonlarına Taksit Yasağı Kalkıyor



Destek: Test Link
Mobil Dünya

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) hazırladığı ve 1 Şubat tarihinde yürürlüğe giren ‘taksit yasağı’ ile ilgili düzenleme yolda.

Taksit sınırlamasının akıllı telefon satışlarını olumsuz yönde etkilediğini ve yolcuların beraberinde getirdiği telefonların sayısının arttığını belirten temsilciler, bu durumdan devletin kasasının ve satmadığı telefonun bakımını üstlenen distribütörlerin de zarar gördüğünü belirtti.

kredi-karti-webeyn

Gelire göre taksit

Cep telefonlarına taksit imkânını engelleyen düzenleme ile ilgili bir süre önce telekomünikasyon sektöründen temsilciler harekete geçmişti. Hürriyet‘in haberine göre sektör temsilcilerinin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve BDDK temsilcileriyle yaptığı görüşmeler sonrasında taksitin gelire göre düzenleneceği bir sistem üzerinde çalışmalar başladı. Bundan böyle telefon satın almak isteyenlerin gelirlerinin durumuna göre taksit yapılacak.

Taleplerini uzun süredir farklı kademelere ilettiklerini belirten ve taksit sınırlaması ile telekomünikasyon sektörünün büyük bir sekteye uğradığını belirten Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) yetkilileri, “amacımız kuyumculuk sektöründe yapıldığı gibi taksit kısıtlamasının tamamen kaldırılması” dedi.

İlgili düzenlemenin Ekim ayı sonuna kadar netleşmesi bekleniyor.

Yorumlar

  1. Hay Allah razı olsun ya…
    İlk defa akıllı telefon almayı düşünüyorum. Ama bu işi nasıl başaracağımı daha fazla düşünmeye başlamıştım. Yanlış hesap Irak’tan geri döndü. Umarım kısa zamanda uygulamaya sokarlar…

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. yusuf yıldız

    taksit olmadan alt gelirli insanlar nasıl telefon alacak.peşin alma şansları çok az.vatandaşı düşünseler vergiyi azaltırlar.ne amaçla taksiti kaldırdıklarını net olarak açıklasınlar…

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.