Avea, 2012 Yılına Ait 3. Çeyrek Sonuçlarını AçıkladıDestek: Test Link
Mobil Dünya

Avea banner

Avea, 2012 yılının 3. çeyreğinde elde ettiği finansal sonuçlarla en yüksek değerlerine ulaştı. Avea’nın toplam geliri 910 Milyon TL’ye ulaştı ve abone başı konuşma süresi 350 dakika, abone başı aylık geliri (ARPU) ise; 22,6 TL olarak gerçekleşti. 3. Çeyrek dönemde abone sayısını da 13,2 milyona çıkaran Avea, aynı dönemde akıllı cihaza sahip müşteri oranını da yüzde 22 gibi yüksek bir orana yükseltti.

Avea elde ettiği bu sonuçlarla, 2010 üçüncü çeyrek ile 2012 çeyrek dönemini kapsayan 2 yılda gelir büyümesinde pazar liderinden 3, abone büyümesinde ise; 4 kat fazla büyüme elde etmiş oldu. Avea CEO’su Erkan Akdemir büyüme ile ilgili olarak “Otobanda sol şeride geçtik, tam gaz yolumuza devam ediyoruz rakamlarımız da bunu doğruluyor” dedi.

Açıklanan rakamlara göre Avea; toplam gelir, kişi başı konuşma süresi, abone başı aylık gelir, toplam müşteri sayısı ve müşteri tabanındaki akıllı cihaz sahiplik oranında gösterdiği büyüme ile yüksel değerlere ulaştı.

Açıklanan finansal verilere göre Avea’nın gelirleri, gösterdiği güçlü faaliyet performansı ile 2011 yılının aynı dönemine oranla yüzde 11 artarak 910 Milyon TL olarak gerçekleşti. Toplam servis geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 888 Milyon TL’ye ulaşan Avea’nın data geliri ise 106 Milyon TL olurken, data gelirinin servis gelirlerindeki payı yüzde ise 12’ye yükseldi. Böylece Avea hem faturalıda hem de faturasızda tarihinin en yüksek gelir seviyesine ulaştı.

Avea CEO’su Erkan Akdemir Müşteri tabanında istikrarlı büyümesini sürdürüyor

Üçüncü çeyrek sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında konuşan Avea CEO’su Erkan Akdemir, 2012 mottosunu “çalışmak” olarak belirleyen Avea’nın, geleceği şekillendirmeye odaklı, ektiklerini biçmeden yeni tohumlar atan bir şirket olduğunu ifade ederek; “Finansal sonuçlarımızı açıkladığımız dönemler, ektiğimiz tohumları değerlendirdiğimiz, yenilerini ekmek için motive olduğumuz dönemler. 2012 yılı 3. çeyrek dönemine ilişkin finansal sonuçlarımı paylaşacağımız bugün; son dönemde ses getiren reklam filmimizdeki sloganda dediğimiz gibi reklamlar değil, rakamlar konuşacak” dedi.

Akdemir, son üç yılda 2 milyar liralık yatırım gerçekleştiren Avea’nın, 22 binin üzerine çıkan iletişim kulesi ve yüzde 99’u aşan kapsama oranı ile bu yatırımlarının karşılığını, 3. Çeyrek dönemde abone tabanını 206 bin kişiyle büyüterek aldığını söyledi.

Avea

Abone başına aylık gelirini (ARPU) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında artışla 22,6 TL’ye çıkaran Avea, kişi başı dakika kullanımında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 12 artış elde ederek 350 dakikaya ulaştı.

Elde edilen rakamlar doğrultusunda Avea’nın 2. Çeyrekte de Avrupa’nın en çok konuşturan GSM operatörü olduğunu ifade eden Akdemir; “3. Çeyrek sonuçlarımız yine bu rekorumuzu elimizde tutacağımızı gösteriyor. 2011 yılının 3. çeyreğinde 265 dakika konuşan Avealılar, bu çeyrekte 350 dakika konuşarak kendi rekorlarını kırdı. Avealı, 6 saate yakın konuşarak sevgisini de üzüntüsünü de dostları, arkadaşları ile paylaştı. Avealılar bir tek uykusunda konuşmadı. Bunu da korkmasına gerek olmadığı için yaptı.” dedi.

Basın toplantısında açıklanan finansal verilere göre 2012 yılı 3. çeyrek döneminde elde edilen değerler sayesinde Avea’nın EBITDA değeri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 128 Milyon TL olarak gerçekleşti.

Mobil internet gelirleri yüzde 64 yükseldi

Abone tabanındaki akıllı cihaz sahiplik oranını yüzde 22’ye yükselten Avea, mobil internet gelirini, 2011’in 3.çeyreğine oranla yüzde 64 artırarak, toplam 106 Milyon TL gelir elde etti. Avea, TT Net Jet satışlarıyla beraber modem satış pazar payını Ocak-Ağustos 2012 döneminde 11 puan artırarak yüzde 29’a yükselti.

Avea’da “Korkusuz internet dönemi” başlıyor

Avea, üçüncü çeyrek dönemde gerçekleştirdiği korkusuz internet kampanyasıyla ise, Avealıları yüksek fatura sürprizinden kurtardı. Avea’nın Türkiye’de bir ilke imza atan tarifesi ise internette “Paket Aşımı”na da son verdi.

Akdemir, “Kademeli Jet” ve “Taraftar Modem” gibi farklı ve yenilikçi tekliflerle gelirini artırarak 3G modem pazarında 2.sırada yer alan Avea’nın, korkusuz internet kampanyasıyla bu pazarda liderliğe oynadığını söyledi.

Mobil internette en hızlı büyüyen GSM operatörü olan Avea, korkusuz internet dünyasıyla müşteri memnuniyetini en üst seviyeye yükseltmeyi, gece, gündüz ekonomik, sınırsız ve sosyal paket seçenekleriyle farklı ihtiyaçlara hizmet ederken; ayrıca hem cepten hem Jet’ten mobil internet kullanıcı sayısını ve gelirlerini artırmayı amaçlıyor.

Avea, kurumsal müşterilerine yönelik Türk Telekom ve TTNet ile sunulan “BİZ” platformu ile sektördeki rekabet gücünü artıran avantajlar sunarak, mobil, sabit, internet ve bulut hizmetlerini en yenilikçi teknoloji ve uygun fiyatlar ile sunacak. Gerçekleştirilen bu üç birliği ile Türkiye’deki tüm işletmelere ve iş sahiplerine verimlilik katmak için “BİZ” çatısı altında ekonomik, akılcı ürünler ve teknolojik çözümler sunulacak. Avea kurumsal müşteriler kanalında “BİZ” den aldığı güç ile güçlü büyüme performansına devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.