Android Versiyonlarının Kullanım Oranları (Ekim 2013)Destek: Test Link
Mobil Dünya

Her ay mobil işletim sistemi Android’le ilgili kullanım oranlarını yayınlayan Google, Eylül ayına ait istatistikleri paylaştı. Google’ın her ay yayınladığı istatistiklerde son aylarda sabit artış dışında ciddi bir değişiklik yoktu. Ama bu ay gelen güncelleme sonrası hâlâ OpenGL 3.0 verileri eklenmezken sonunda Android 4.3 verileri yayınlanmaya başlandı.

1.6 Donut birkaç ay önce artık çok düşük bir orana sahip olduğu veya kullanılmadığı için listeden kaldırılmıştı. Kullanım oranı iyice düşen 2.2 Froyo’nun da sonu yakın gözüküyor. Bir zamanlar %50’nin üzerinde kullanım oranına sahip olan 2.3.x Gingerbread artık %30’unda altına düşmüş durumda.

Android-kullanim-oranlari-Ekim-webeyn

Çoğu Jelly Bean’e güncellenen Android 4.0.x Ice Cream Sandwich versiyonuna sahip cihazlarda %20 civarında seviyelerde gözüküyor ve onunda oranı düşmeye devam ediyor. Androd 3.1 ve 3.2’de 4.0.x’e güncellenmeyen eski nesil tabletlerle %0,1 civarındaki kullanım oranını sürdürmeye devam ediyor. Honeycomb’ın da birkaç ay içinde bu listeden çıkması muhtemel gözüküyor. Yeni satılan cihazların hepsinin Android 4.1.x, 4.2.x ya da 4.3 ile gelmesiyle Jelly Bean’in kullanım oranı %50’ye yaklaşmış bulunmakta ve Android senelerdir yapamadığını artık yavaş yavaş yapabilmeyi başaracak gibi gözüküyor.

Android kullanıcılarının en büyük sorunu olan hızlı güncelleme, önceki yıllara nazaran son versiyonun bu kadar yüksek orana sahip olması Android açısından gayet iyi bir haber. Umarız dağıtıcı firmalar böyle devam eder ve son versiyonların kullanım oranı hızla artar. Hâlâ Android 4.3’ün %1.5 gibi düşük bir kullanım oranına sahip olmasının nedeni ise şuan sadece çok yeni cihazlar (Galaxy Note 3) ve Nexus’ların bu sürümü kullanıyor olmasından kaynaklanıyor. Önümüzdeki aylarda bu oranlarda ciddi artış olabilir.

Umarız Google Android 4.4’ü de tanıttıktan sonra istatistiklerini bizimle paylaşmak için bu kadar beklemez ve en kısa zamanda kullanım istatistiklerini bizlerle paylaşır. En yeni gelişmeler ve istatistikler için web sitemiz WeBeyn‘i takip etmeye devam edin.

Yorumlar

  1. Oğuz

    En çok Jelly Bean kullanılması normal. Çünkü 100-200 liralık tabletlerde bile Jelly Bean kullanılıyor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.