Android Versiyonlarının Kullanım Oranları (Aralık 2013)Destek: Test Link
Mobil Dünya

Her ay mobil işletim sistemi Android’le ilgili kullanım oranlarını yayınlayan Google, Kasım ayına ait istatistikleri paylaştı. Google’ın her ay Android işletim sisteminin kullanım oranlarını ‘bir sonraki ayın başında’ yayınladığı bilgisini öncelikle hatırlatalım.

Google’ın her ay yayınladığı istatistiklerde bu ay beklenenden farklı bir gelişme oldu. Android 4.3 Jelly Bean’in istatistiklerini yayımlamak için onca zaman bekleyen Google bu sefer bir değişiklik yapıp daha geçen ay yayımladığı Android 4.4 KitKat’ın istatistiklerini hemen ertesi aya ait tabloda kullanım oranlarını paylaşarak bizi şaşırttı. Geçen ay sadece Nexus cihazlar Android 4.4 güncellemesine kavuşacağı için Ocak’ta paylaşırlar diye düşünmüştük ama Google bizi fazla bekletmedi.

Android-kullanim-oranlari-Kasim-webeyn-2

Gelelim bu ay yayınlanan istatistiklere: 2.2 Froyo’da çok az bir azalma var ama iyice kan kaybetmeye başlamış. 2.3.x Gingerbread ise %25 kullanım oranınında altına düşmüş gözüküyor. Ama daha uzunca bir zaman bu tabloda yer alacak gibi duruyor. Geçen ayın tablosunda da %0.1 kullanım oranı yüzdesine sahip olan 3.2 Honeycomb çok yakında bu tablodan çıkacak gibi duruyor. Sıra geldi Android’in eski göz bebeği Ice Cream Sandwich’e. Geçen aya göre %1’den fazla kullanım oranı düşen Android 4.0.x Ice Cream Sandwich kullanan cihazlardan hala 4.1 ve 4.2 Jelly Bean’e güncellenmemiş cihazlar bu oranı dolduruyor. Onlarda Jelly Bean’e güncellendikçe bu oran iyice düşecektir. Yine de geçen ay %0.8 azalan Ice Cream Sandwich bu ay %1.2 azalma ile hızlı bir geçiş süreci yaşandığını gözler önüne seriyor.

Jelly Bean son istatistiki verilere göre neredeyse %55’e yaklaşarak en yaygın kullanım oranına sahip Android sürümü olmayı başarıyor. Geçen aya göre %3 civarı artışı gerçekten güzel bir başarı. Ama Google’ın en kısa sürede bu oranı %60-70 seviyelerine getirmesi gerekiyor.

Android 4.4 KitKat ise bu ay %1.1 kullanım oranı ile ‘Android Versiyonları Kullanım Oranları’ tablosuna giriş yaptı. En yeni gelişmeler ve istatistikler için web sitemiz WeBeyn‘i takip etmeye devam edin.

Google’ın Kasım ayının başında paylaştığı “Ekim ayı kullanım oranları” için buraya tıklamanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.