Yeni Android Sürümü Android L TanıtıldıDestek: Test Link
Android

Yeni Android sürümü Android L, Google’ın geliştiricilere yönelik düzenlediği etkinliği Google I/O 2014 kapsamında tanıtıldı.

İlk olarak yazılımcıların erişebileceği ve bugün indirebileceği sürümün adı L Developer Preview. Etkinlik öncesi paylaşılan bilgilerde, yeni Android sürümünün L ile başlayacağı belirtilmişti. Şimdilik yeni sürümü Android L olarak biliyoruz. Tam adı bir süre sonra açıklanacak fakat tahminler “Lollipop” olacağı yönünde.

Tamamen farklı bir tasarıma sahip olan Android L, performans konusunda da iddialı gözüküyor. Android L üzerindeki uygulamalar, sahip olduğu ART yapısıyla çok daha hızlı çalışacak. Yeni sürümün 64 bit desteği de bulunuyor. Yenilenen bildirim sistemi, daha hareketli animasyonlar, yenilenen arama arayüzü ve 3D animasyon desteği de yeni Android sürümünün sahip olduğu özelliklerden.

Yeni Android sürümü, ilk etapta beta olacak. 26 Haziran tarihinden itibaren geliştiriciler tarafından indirilebilir olacak. İlk olarak bazı Nexus modellerine gelmesi beklenen yeni Android sürümünün, hangi cihazlara geleceğiyle ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor. Bildiğiniz gibi her firma, Android güncellemelerini farklı zamanlarda sunuyor ya da hiç sunmuyor.

Android’in aylık 1 milyar aktif kullanıcısı var

Android ile ilgili bazı rakamlar da paylaşıldı. Android işletim sisteminin aylık aktif kullanıcı sayısı, belirtilen rakama göre 1 milyar. Paylaşılan bu rakam, Google I/O öncesindeki 30 gün içerisinde elde edilmiş.

Paylaşılan diğer bir bilgiye göre, tablet pazarında Android’in pazar payı yüzde 62’ye ulaştı. Ayrıca yüklenen tablet uygulamaları, geçtiğimiz yıla göre yüzde 236 oranında artış gösterdi.

Android TV

Android-TV-webeyn

Google I/O kapsamında duyurusu yapılanlardan birisi de Android TV. Akıllı televizyonlarla entegreli olarak gelecek olan Android TV, Apple TV’de olduğu gibi kutu şeklinde olmayacak fakat üçüncü parti araçlarla birlikte kullanıcılara sunulabilecek. Android TV’de uygulama mağazası da yer alacak. Kullanıcılar, telefonları, tabletleri ya da saatleriyle Android TV’yi kontrol edebilecek. Android TV konusunda ilk olarak Sony, TPVision ve Sharp ile iş birliği yapılmış.

Samsung Gear Live

Samsung-Gear-Live-webeyn

Android Wear ile ilgili yeni detaylar açıklandı ve Android Wear kullanan akıllı saat, resmi olarak duyuruldu. Google Play üzerinden sipariş edilebilecek olan Samsung Gear Live, ilk olarak ABD’deki kullanıcılar tarafından sipariş edilebilecek. Diğer bir yandan LG’nin duyurduğu G Watch da bugünden itibaren Google Play’de siparişe açılacak. Android Wear’lı bir diğer akıllı saat olan Motorola Moto 360 ise yaz aylarında satışa sunulacak.

Android Auto

Android-Auto-webeyn

Google, Android Auto ile Android’i otomobillere getiriyor. Otomobillere özel olarak yeniden tasarlanan Android Auto’nun amacı, trafik kazalarındaki artışı önlemek. Önümüzdeki Sonbahar’da yayınlanması beklenen Android Auto destekli ilk otomobiller yıl sonu satışa sunulacak.

Daha iyi bir sürüş deneyimi için Google Now’ın aktif olarak kullanıldığı Android Auto, kullanıcıların Google Haritalar’a hızlı ve sesli olarak kolay yoldan erişmelerine imkân tanıyor. Sesle birlikte kısa mesaj gibi bazı uygulamalar da kullanılabiliyor.

Yeni gelişmeleri sizlerle paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.