Android Cihazların Yüzde 99′u Tehdit AltındaDestek: Test Link
Mobil Dünya

4 yıllık bir açıktan dolayı Android işletim sistemini kullanan cihazların yüzde 99′u tehdit altında. Ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

Yoluna çok geride ve ilkel bir işletim sistemi olarak başlayıp açık kaynak avantajını kullanarak birkaç yıl içerisinde diğer işletim sistemleri ile başa baş hatta daha ileri duruma gelen Android, en önemli silahı olan açık kaynak sistemi tarafından yakalandı.

Android 1.6 Cupcake sürümünden beri var olan ve esasında basit bir mantık hatası olan açık, dikkat edilmediği taktirde büyük sorunlara yol açabilecek cinsten.

Bluebox Security‘nin ortaya çıkardığı bu hatayı kısaca özetleyecek olursak; telefonunuzca güvenli olarak tanıtılan YouTube, Gmail, Dropbox gibi uygulamaların eşsiz kimliklerine ulaşan kötü niyetli yazılımcılar, bunları sizin bilgilerinize erişmek isteyen uygulamalara entegre ediyor ve internete .apk olarak sunuyor. Dışarıdan cihazınıza uygulama yüklemek istediğinizde ise kendi elinizle virüsleri telefonunuza ya da tabletinize yüklemiş oluyorsunuz. Durumun farkında olmayan kullanıcılar bu zararlı yazılımları cihazlarına kurduklarında rehberleri, mesajları, fotoğrafları, mailleri, banka hesapları sızdırılabiliyor.

Çözümü ise dışarıdan uygulama yüklememek ve kaynağını bilmediğiniz güvenmediğiniz uygulamalara yönelmemekten geçiyor.
Tavsiyemiz, alakasız uygulamalar sizden rehber, çağrı, mesajlaşma geçmişi gibi izinler istiyorsa bunları kurmamanızda büyük fayda olduğu yönünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.