Android 4.3 ve Yeni Nesil Nexus 7 Tanıtıldı!Destek: Test Link
Mobil Dünya

Google, düzenlediği toplantıda mobil işletim sistemi olan Android’in yeni versiyonu Android 4.3’ü tanıttı. Aynı zamanda yeni Nexus 7 ve diğer bazı ayrıntılar da toplantıda tanıtılanlar arasında.

Android 4.3

Android işletim sisteminin en yeni versiyonu Android 4.3, Google tarafından resmi olarak tanıtıldı. Yeni nesil Nexus 7 ile birlikte çıkan Android 4.3, bazı yenilikleri beraberinde getiriyor. Jelly Bean versiyonu olarak belirtilen Android 4.3 ile kullanıcılar yeni profiller oluşturup çoklu kullanımlar için kısıtlamalar yapabilecek. Ayrıca Android 4.3, Bluetooth 4.0 LE destekleyen cihazlarla daha uyumlu bir şekilde çalışacak.

OpenGL ES 3.0 teknolojisi sayesinde oyunlardaki grafiklerden daha gerçekçi sonuçlar elde etmek mümkün olacak.

İşletim sisteminin yeni versiyonu bugün itibariyle Nexus 4, Nexus 10, ilk Nexus 7 ve Galaxy Nexus cihazlara ulaştırılmaya başlayacak. Aynı zamanda HTC One ve Galaxy S4’ün Google Edition versiyonları da bu güncellemeyi yakın zamanda alacak. Diğer cihazlara son versiyonun ne zaman ulaşacağına dair yeni gelişmeler olduğunda web sitemiz WeBeyn‘de sizlerle paylaşacağız.

Yeni nesil Nexus 7

Yeni nesil Nexus 7’nin de duyurusu resmi olarak yapıldı. Önceki Nexus 7’ye benzeyen yeni nesil Nexus 7, 7 inç ekrana sahip. 1920 x 1200 piksel çözünürlüklü ekran, 5 megapiksel kamera, 1.2 megapiksel ön kamera, çift çekirdekli 1.5 GHz Qualcomm Snapdragon S4 Pro işlemci, Adreno 320 grafik birimi, 2 GB RAM ve kablosuz şarj (sadece 32 GB’lık versiyon için) diğer özellikleri arasında.

yeni-Nexus-7-webeyn

Son versiyon Android 4.3 Jelly Bean ile çalışacak olan yeni nesil Nexus 7, kullanıcılar için beraberinde getirdiği SlimPort desteği sayesinde 1080p kalitede videolar için çıkış almak mümkün olacak. Yeni nesil Nexus 7 tabletlerin dağıtımına 30 Temmuz tarihinden itibaren başlanacak. 16 GB versiyonu 229 dolar olan yeni nesil Nexus 7’nin 32 GB versiyonu 269 dolar olacak.

Google Play Games

Apple’ın Game Center’ına Google’ın cevabı Google Play Games ile oluyor. Oyun ve arkadaşlarınızı görebilmenizi sağlayan Google Play Games, oyunlardaki başarılarınızı, puan tablolarını görebilmenizi sağlıyor. Bugün kullanılmaya hazır hale gelen Google Play Games, henüz ülkemiz için resmi olarak faaliyete geçmiş değil.

Chromecast

Google’ın toplantıda tanıttıklarından biri de Chromecast. Google’ın tanıttığı bu yeni küçük cihaz, Chrome OS işletim sistemine sahip ve kablosuz olarak ağlara bağlanarak online içerikleri sizlere sunuyor.

Chromecast-webeyn

HDMI aracılığıyla TV’lere bağlanan cihaz, USB üzerinden güç alıyor ve Android kullanan telefon ya da tabletler aracılığıyla kontrol ediliyor. Android, iOS ve dizüstü bilgisayarlardaki görüntüleri aktaran bu cihazın fiyatı 35 dolar. Bugün itibariyle online olarak satışa sunulacak olan cihazın ülkemize gelişi ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor. Chromecast ile ilgili tüm ayrıntılar için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Şimdilik aktaracaklarımız bu kadar. Yeni gelişmeleri her zaman olduğu gibi sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.