AMD İlk 5GHz’lik İşlemciyi DuyurduDestek: Test Link
Donanım & Yazılım

AMD-logo-webeyn

AMD ilk 5GHz’lik işlemciyi duyurdu. Bilgisayar tutkunları, yeni AMD FX-9000 serisi işlemcilerle inanılmaz PC performansı elde edecek.

AMD yaptığı bir açıklamada, büyük ün kazanan AMD FX CPU ailesinin en güçlü üyesi ve dünyanın perakende satışa sunulan ilk 5 GHz mikroişlemcisi olan AMD FX-9590’ı tanıttı. Bu 8 çekirdekli işlemci, masaüstü bilgisayar tutkunlarına daha önce görülmemiş bir oyun ve multimedya performansı sunuyor. AMD FX-9000 serisi işlemciler, ilk olarak bilgisayar üreticileri tarafından piyasaya sürülecek.

Yeni 5 GHz FX-9590 ve 4,7 GHz FX-9370 işlemciler “Piledriver” mimarisi ve kolay hız aşırtma olanağı sayesinde, bilgisayar tutkunlarının daha yüksek işlemci hızları ve beraberindeki performans artışından yararlanabilmesini sağlıyor. Bu işlemciler ayrıca AMD Turbo Core 3.0 teknolojisiyle performansı CPU çekirdeklerine dinamik olarak dağıtıp en yoğun iş yüklerinde bile azami performans sunuyor.

Mayıs 2000 tarihinde 1 GHz bariyerini ilk aşan üretici olan AMD, teknoloji yenilikçiliğini ilk Windows uyumlu 64 bit PC işlemcisi ve ilk doğal çift çekirdekli ve dört çekirdekli işlemcilerle ileri taşıdı. AMD aynı zamanda ilk APU’yu (CPU ve Radeon™ grafik işlemcilerinin aynı yongada birleştirilmesi) ve ilk x86 dört çekirdekli yongada sistem (SoC) ürünlerini piyasaya sürerek HSA mimarileri ve programlama modellerine destek verdi.

Yeni AMD FX CPU’lar bu yaz dünya çapında sistem üreticileri tarafından piyasaya sürülecek. Serinin iki modeli bulunacak:

• FX-9590: Sekiz “Piledriver” çekirdek, 5 GHz Max Turbo
• FX-9370: Sekiz “Piledriver” çekirdek, 4,7 GHz Max Turbo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.