iOS 7 İle Birlikte Gelen AirDrop Nedir, Nasıl Kullanılır?Destek: Test Link
iOS

AirDrop, iOS cihazları  arasında dosya aktarımının daha hızlı ve basit bir yöntemi olarak tanımlanabilir. AirDrop özelliğinin kullanılması için Wi-Fi, Bluetooth ve Denetim Merkezi’ndeki AirDrop özelliğinin açık olması gerekiyor.

AirDrop yardımı ile fotoğraflar, videolar, iWork belgeleri, notlar, rehber ve konum gibi birçok dosyanın paylaşımı mümkün. Tek yapılması gereken paylaş sekmesine basmak ve AirDrop seçeneğini seçmek.

AirDrop özelliği Apple’ın kendi uygulamalarında ve Apple Store’da bulunan 3. parti uygulama diye anlandırılan uygulama geliştiriciler tarafından geliştirilmiş uygulamalarda da kullanılabiliyor.

AirDrop özelliğini kullanabilmek için paylaşım yapacak cihazlarda iOS 7 yüklü olması gerekiyor. AirDrop ile dosya paylaşımı yapılacak cihazlar iPhone 5, iPad mini, 4. nesil iPad ve 5. nesil iPod touch olmalıdır. Ayrıca AirDrop ile sadece bu cihazlar arasında değil MacBook’lar ile de dosya paylaşımı yapabilme imkanı sağlanıyor. Şuan için iPhone/iPad ile Mac arasında dosya paylaşımına izin verilmediğini belirtelim. Mac’den Mac’e ya da yukarıda belirttiğimiz iOS 7 yüklü cihazlar arasında dosya paylaşımı yapmak mümkün oluyor.

Denetim Merkezi’nde AirDrop sekmesine bastığımızda Kapalı, Sadece Kişiler ve Herkes seçenekleri karşımıza çıkıyor. Herkes seçeneği internet ve iCloud hesabı kullanmadan dosya paylaşımını sağlıyor. Sadece Kişiler seçeneği ise iCloud hesabı girilerek sadece belirli kişiler ile dosya paylaşımına izin veriyor. Bu ayar ne zaman istenirse Denetim Merkezi’nden değiştirilebiliyor.

AirDrop-webeyn-2

AirDrop özelliğini kullanmak gerçekten çok basit. Göndermek istediğimiz dosyayı seçtikten sonra AirDrop’a basıyorsunuz. Daha sonra AirDrop ile paylaşım yapılabilecek cihazlar arasında istenilen cihazı seçiyor ve dosya paylaşımını yapıyorsunuz.

AirDrop-webeyn-3

Bu sırada paylaşım yapılacak cihazın ekranına kabul et veya reddet seçenekli bildirim geliyor.

iPhone'dan gönderdiğimizde iPad'e gelen uyarı

iPhone’dan gönderdiğimizde iPad’e gelen uyarı

Bu işlemlerden sonra dosya paylaşımı 2 cihaz arasında gerçekleşmiş oluyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.