2020 Yılında 20 TB’lık Diskler GeliyorDestek: Test Link
Donanım & Yazılım

Veri depolama çözümlerinde dünya liderlerinden olan Seagate, 2020 yılında 20 TB’lık diskler üretebilmek adına çalışmalar yapıyor. Isı destekli manyetik kayıt teknolojisi (HAMR) ile kapasite sınırlarını yeni bir seviyeye taşımaya hazırlanıyor.

Artık sadece içerik üretmekle kalmıyor ürettiğimiz içeriği sosyal ağlar üzerinde paylaşıyor, mailler ile birbirimize gönderiyoruz. Bu durum fotoğraflar, müzikler, videolar, mailler gibi tüm dijital dokümanları kapsıyor. Bu dijital dokümanların her biri bir yerlerde saklanıyor; içeriğin üretildiği cihazda, sosyal ağların veri merkezlerinde, bulutta… Üretilen her veri direkt olarak kapasite talebini ortaya çıkarıyor. Dünyanın en büyük veri depolama çözümleri üreticilerinden olan Seagate, bu durumu ısı destekli manyetik kayıt sistemi (HAMR) ile çözüyor. 2020 yılında 20 TB’lık diskler geliyor.

Seagate-logo-webeyn

Seagate’in AR-GE’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Re, dünyada her yıl astronomik miktarda dijital veri üretildiğini ve depolamanın zorunluluğundan bahsediyor. Bugünün kayıt teknolojisi sınırının çok üzerine çıkacaklarını ileten Mark Re, gigabyte başına en düşük maliyeti sağlayıp 2020 yılında 20 TB’lık kapasiteye ulaşabileceklerini belirtiyor.

Tüm dünyada yayınlanmış olan kitapların dijital dünyada kapladığı alan yaklaşık olarak 400 TB. Böylelikle yakın gelecekte tüm kitapları HAMR teknolojisine sahip 20 diskte toplamak mümkün olabilecek.

HAMR teknolojisi bulut depolama, mobil depolama ve kurumsal disklerde de kullanılarak dijital dünyanın genişlemesini sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.