YouTube İş Ortaklığı Programı Türkiye’de BaşlıyorDestek: Test Link
İnternet, Sosyal Ağlar

YouTube İş Ortaklığı Programı, nihayet Türkiye için de açılıyor. Ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

İçeriklerden para kazanma gibi birçok şey için size imkân tanıyan YouTube İş Ortaklığı Programı, nihayet Türkiye için de açılıyor.

Dünyayı video içerik ile birbirine bağlayan en önemli adres olarak konumlanan YouTube, kullanıcılara kendi içeriklerini üretme imkanının bir adım ötesine geçerek kendi girişim modellerini oluşturabilecekleri YouTube İş Ortaklığı Programı’nı (YouTube Partnership Program) Türkiye’de de hayata geçiyor. Türk kullanıcılar için yeni bir gelir modeli platformu yaratan YouTube online dünyada yeni girişim modelleri sunarak Internet ekonomisinin büyümesine katkı sağlamayı hedefliyor.

YouTube İş Ortaklığı Programı nasıl işliyor?

Ortaklık programına kabul edilen kullanıcının kısa bir on-line eğitim içerikli dokümanı tamamlaması ve ortaklık anlaşmasını kabul etmesi gerekiyor. Daha sonra ortak, YouTube’un reklamları için değerlendirmesini istediği videolarını seçiyor. YouTube, bu videoların içinde veya yanında yer alan reklamların satışını gerçekleştirerek her ay ortağın Google AdSense hesabına kazancın belli bir miktarını aktarıyor. Reklam gelirinin çoğunluğu ortağa ait oluyor. Ortaklar işin sadece başarılı içerik üretimi tarafına yoğunlaşırken, YouTube da içeriğin dağıtımı ve gelire dönüştürülme bölümünü üstleniyor.

Ortağın kazancı, gelir kazanımı için kullanıma sunduğu videoların sayısına ve popülerliğine bağlı olarak değişiyor. Düzenli olarak 1 milyondan fazla kez izlenen video üreten ortaklar ayda bir kaç bin Euro kazanabiliyor.

YouTube iş ortaklarının başarılı olması için her geçen gün artan oranda eğitim ve kaynak desteği sağlıyor. Bunlar arasında Londra’daki YouTube Creator alanı (space), YouTube NextUp ve Creator Academy gibi programların yanı sıra YouTube Creator Playbook, Creator Hub ve Creator Channel yer alıyor.

Öne çıkan veriler

● Ortaklarına her yıl milyonlarca dolar ödeyen YouTube, bu miktarı daha da artırmak istiyor.
● Geçtiğimiz yıl en büyük 100 iş ortağının paylaştığı içerik 165 milyar kez izlendi.
YouTube İş Ortakları topluluğu bağımsız müzisyenlerden çeşitli web karakterlerine, dünyanın en büyük müzik ve film şirketlerinden haber ajanslarına uzanan her ölçekten 1 milyondan fazla ortak içeriyor.
● 2011 yılında, aylık 1000 dolar kazanan ortak sayısı neredeyse ikiye katlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.