Yılbaşı İçin Yapılan İnternet Alışverişlerine DikkatDestek: Test Link
İnternet

Trend_Micro_logo_webeyn

Yılbaşı için internet üzerinden alışveriş yapanlar dikkat! İşte dikkat edilmesi gerekenler…

Yapılan araştırmalar, saldırıların yılbaşı için internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıları hedef aldığını ortaya çıkardı.

Trend Micro, tespit edilmesi gün geçtikçe zorlaşan hedefli saldırıların yılbaşında alışveriş yapmak isteyenleri hedef aldığını duyurdu. Ülkemizde olduğu gibi tüm Avrupa’da da en fazla harcama yapılan zamanların başında gelen yılbaşı dönemi, siber suçluların kendilerini gösterdiği dönemler olarak da dikkat çekiyor.

İnternet üzerinde bulunan satış kanallarının ‘benzerini‘ üreten saldırganlar, farklı yöntemlerle kullanıcıların paraya dönüştürülebilecek değerli bilgilerini çalmayı hedefliyor. İnternet üzerinden alışverişin ne denli riskli olduğunu hatırlatan Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Pazarlama Müdürü Sibel Yılmaz, Türkiye gibi e-ticaretin oldukça popüler olduğu ülkelerde siber saldırganların doğrudan para kazanmak için fırsat kovaladığını belirtiyor.

Açıklanan bilgilere göre internet üzerinden alışveriş yapanları bekleyen en büyük risklerin başında, güvenilir bir satış kanalından geliyormuş gibi tasarlanmış e-postalar geliyor. Bu sahte e-postalarda bulunan bağlantılara tıklayan kullanıcılar, kredi kartı bilgilerini çaldırma riskiyle karşılaşıyor. Genellikle sahte mesajlarda, özel indirimlerden ve lüks ürünlerin inanılması güç fiyatlara düştüğünden bahsediliyor.

Peki alışveriş yaparken ne yapmalı?

İşte dikkat etmeniz gerekenler!

• Ortak kullanılan Wi-Fi bağlantısı üzerinden alışveriş yapmayın. Kötü niyetli kişiler tarafından yaptığınız işlemler görüntülenebilir. Bu nedenle sadece size ait olan evdeki ağınız aracılığıyla internetten alışveriş yapın.

• Ödeme kısmına gelindiğinde, alışveriş yapacağınız sitenin güvenli olup olmadığını kontrol edin. Bunun için üç noktaya dikkat etmek gerekiyor: tarayıcının sağ alt köşesinde bulunan kilit işareti, tarayıcı çubuğundaki HTTPS ve son sürüm tarayıcılarda bulunan, güvenli bağlantıyı sembolize den yeşil adres çubuğuna dikkat edin.

• Herhangi bir çalıntı durumunda daha fazla koruma ve güvence sağlayan kredi kartıyla ödeme yapmayı tercih edin.

• E-faturalarınızı saklayın ve kredi kart detaylarınızı bu dönemde sıkça kontrol edin.

• Bildiğiniz, ünlü bir satıcıdan dahi gelse e-posta üzerinden gelen pazarlama mesajlarına itibar etmeyin. En iyi yöntem her zaman girdiğiniz şekilde e-ticaret sitesine ulaşmak olacaktır.

• Tehditlere karşı en hızlı korumayı sağlayabilmek için Trend Micro Titanium 2013 gibi bulut tabanlı bir güvenlik yazılımı kullanarak bilgisayarınızın güvende olduğundan emin olun. Titanium 2013, bahsi geçen tüm sahte siteleri engelliyor. www.webeyn.com

• İçgüdülerinize güvenin. Eğer herhangi bir şeyden şüpheleniyorsanız, girdiğiniz site size güven vermiyorsa alışveriş yapmayın. En azından bir fiziksel adres ve telefon numarası olup olmadığına mutlaka dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.