Yazılım Devi Microsoft, Tarihinde İlk Kez Zarar Ettiğini AçıkladıDestek: Test Link
İnternet

Microsoft banner

Halka açıldığı 1996 yılından bu yana yazılım dünyasının bir numaralı ismi olan, ürünleri milyonlarca bilgisayarda kullanılan yazılım devi Microsoft, tarihinde ilk defa zarar ettiğini açıkladı.

Şirketin ilgili departmanından yapılan açıklamaya göre, 2012 yılının ikinci çeyreğinde (Nisan-Mayıs-Haziran) Microsoft, 500 Milyon dolara yakın zarar etmiş durumda. Microsoft, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 6 Milyar dolar kar ettiğini duyurmuştu.

Firma yetkilileri ve istatistikçiler, Microsoft tarafından 2007 yılında satın alınan ve online reklamcılık üzerine hizmet veren aQuantive şirketinden kazanılan gelirin, öngörülen gelir tahminlerini karşılamamasını bu duruma sebep olarak gösterseler de; Microsoft gibi bir yazılım devinin, yaptığı bir yatırımdan zararlı çıkması pek kabul edilebilir görünmüyor.

Yine de, uzmanlar ve istatistikçilerin diğer yorumları, Microsoft’ta yüzleri güldürüyor. aQuantive şirketinden kaynaklanan zarar dikkate alınmadığı takdirde Microsoft, geçen senenin aynı dönemine oranla %10 daha karlı gözüküyor.

Yakın zamanda Windows 8 ve Office 2013’ü piyasaya sürecek olan Microsoft, kendi geliştirdiği tablet bilgisayar Surface’ı da piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Microsoft’un piyasaya sürmeyi planladığı bu ürünleri şirkete kar getirecek gibi gözükse de, bekleyip görmek lazım.

Konuk yazarımız Can Atasever bu yazıyı WeBeyn için yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.