Yandex’in Yeni Arama Platformu: “Adalar”Destek: Test Link
İnternet

Yandex, kısa bir süre önce duyurduğu “Adalar” adlı yeni arama platformunu ilk olarak Türkiye’de hayata geçirdi.

Adalar” adlı yeni platform, arama sonuçlarında sadece bilgi veya sitelere bağlantılar sunmak yerine, websitesi sahipleriyle işbirliği içerisinde kullanıcıların günlük ihtiyaçlarına hızlı çözümler sunmaya odaklanacak. Yandex için yeni bir arayüz tasarımı anlamına da gelen “Adalar”, kullanıcıların arama sonucu sayfalarıyla etkileşimini bir üst düzeye taşıyacak.

Arama sonuçlarını kullanıcıların dikkatine yepyeni arayüzüyle ve interaktif cevaplarla sunacak olan “Adalar”, kullanıcıların arama sonuç sayfasını terk etmeden, buldukları sonuçlar ile etkileşime girmesine olanak sağlayacak.

Adalar” sayesinde websitesi sahipleri, kendi şirket veya hizmetleri hakkında hedef kitleleriyle paylaşmak istedikleri bilgileri Yandex’te “Ada” adı verilen özel interaktif bir blok halinde kendi tercihlerine göre düzenleyerek sunabilecekler. Böylece “Adalar”; bağlantılar, butonlar veya özel bilgi formları gibi ilgili hedef siteden alınan bazı öğelerin yanı sıra, etkinlik duyuruları veya bir ürünün özelliklerine dair bilgiler gibi gerçek zamanlı olarak güncellenebilen verileri de içerebilecek. Örneğin bir tiyatro veya sinema bileti almak isteyen kullanıcı, Yandex’in arama sonuçları sayfasından hiç ayrılmadan hem filmlerin afişini görüp istediği bileti çevrimiçi olarak alabilecek, hem de ilgili websitesinin kullanıcı trafiği istatistiklerinin artışına katkıda bulunacak.

Adalar-1

Adalar-2

Yeni tasarımın özellikleri

Yandex, yeni tasarımı geliştirme süreci boyunca; biri “arayüzün içeriğe göre esnek olması” ve diğeri “en önemli öğelerin anında görünürlüğü” olmak üzere iki ana ilkeye bağlı kaldı. Sorgu içeriğinin değişmesiyle “Ada” arayüzünün de birinci ilkeye göre değişeceği ve interaktif bloklar halinde sunulan yanıtlardan en önemli olanların ikinci ilkeye göre görsel olarak vurgulanacağı bu yeni düzenin örnekleri aşağıdaki ekran görüntüsünde görülebiliyor:

Adalar-3

Arama algoritmalarını hiçbir şekilde etkilemeyen “Adalar” platformu, web sitelerinin Yandex arama sonuçları listesindeki pozisyonlarını da etkilemeyecek. Dolayısıyla kullanıcılar açısından en yararlı yanıtlar eskiden olduğu gibi listenin en avantajlı pozisyonlarında olmaya devam edecek.

İlk olarak masaüstü ve tabletlerde, çok yakında akıllı telefonlarda…

İlk aşamada masaüstü bilgisayarlar ve tabletlerde hayata geçirilecek olan “Adalar”, çok kısa bir süre içinde akıllı telefonlarda da kullanıma sunulacak. Web’de aramanın geleceğinin kitlesel katkı ile şekilleneceğine inanan Yandex, websitesi sahiplerini servisin geleceğini hep birlikte yaratmaya davet ediyor.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.