Yandex İle Trafikte Daha Az Direksiyon SallayınDestek: Test Link
İnternet, Mobil Dünya

Yandex

Yandex.Haritalar‘ın Trafik servisinde yapılan güncelleme ile; sıkışık trafiğe alternatif rotalar artık %20 daha hızlı. Yandex‘in önerdiği rotaları kullanan İstanbullular, 2013 yılında geçtiğimiz yıla göre trafikte 51 saat daha az zaman geçirecek.

Yandex‘in Trafik servisi için geliştirdiği rota belirleme algoritması yenilendi. Geçtiğimiz hafta kullanıma giren yeni algoritma sayesinde, trafiğin sıkışık olduğu yollar yerine alternatif rotaları tercih eden sürücüler, trafikte yaklaşık %20 oranında daha az vakit geçirecek.

367gun9saat-webeyn

Yeni algoritma ile trafikteki araçların hızını daha net ölçebilen Yandex, sürücülere önereceği alternatif rotalar arasında daha net ayrım yapabiliyor. Daha uygun alternatifler sunmanın yanı sıra, A noktasından B noktasına ulaşabilmek için ne kadar süre gerekeceği konusunda da daha iyi tahminlerde bulunabiliyor. Ayrıca varolan alternatiflerden mümkün olduğu kadar az manevra gerektiren rotaları tercih eden Yandex, bu şekilde sürücülerin yoldayken boşuna zaman harcamalarını önlüyor. Yandex uzmanları, yeni algoritmayı gerçek ortamlarda denemek için hem yeni, hem de eski algoritmaları kullanarak çok sayıda deney düzenledi.
Bir haftada 20 yıl tasarruf edildi

Yeni rota belirleme algoritmasının kullanıma sunulmasını takip eden bir hafta içinde tüm Yandex.Haritalar kullanıcıları, yeni algoritma sayesinde bir önceki haftaya göre trafikte toplam 20 yıl daha az süre geçirdiler. Benzer şekilde, Yandex’in önerdiği alternatif rotaları kullanan bir İstanbullu, 2013 yılında 2012’ye göre direksiyon başında ortalama olarak 51 saat daha az geçirecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.