Yandex Desteğiyle Hazırlanan SpeedDream, İstanbul’a GeliyorDestek: Test Link
Diğer, İnternet

Yandex

Dünyanın en hızlı monohull tipi yelkenlisi olması planlanan SpeedDream’in prototipi ilk test için İstanbul’a geliyor.

Yandex teknolojileri desteğiyle tasarlanan ve dünyanın en hızlı monohull tipi yelkenlisi olması planlanan SpeedDream, ilk defa Haziran 2013’te, Extreme Sailing Series™’in İstanbul’daki 4. ayağında YandexSpeedDream27 prototipiyle sergilenecek ve yelken tutkunlarının deneyimlerine sunulacak.

Dünyanın en hızlı monohull tipi yelkenlisini üretmek üzere yola çıkan SpeedDream ekibi, rekorlara imza atmak amacıyla iki büyük stratejik işbirliğine imza attı. Rekor kırmanın, radikal tasarım fikirleriyle olduğu kadar teknolojik sınırları zorlamakla da ilgili olduğuna inanan ekip, Rusya’nın teknoloji devi Yandex ile ortaklığa gitti. SpeedDream ekibi, Yandex ile işbirliği içerisinde, şirketin büyük işlemci gücünden faydalanarak projenin tasarım konseptini geliştirdi.

SpeedDream ekibi yelken alanında rekor kırması planlanan YandexSpeedDream27’yi, uluslararası yelken yarışlarının kalbinin attığı Extreme Sailing Series (ESS)’in 4. ayağı olan ve 20-23 Haziran tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan yarışlarda; dünyanın en iyi yelkencileri ve yelken tutkunlarının deneyiminlerine sunulacak.

Yandex-SpeedDream-webeyn

Yandex.Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “İleri teknolojiler geliştiren bir İnternet şirketi olarak, böylesine sınırları zorlayan, yenilikçi bir projeye dahil olduğumuz için ve YandexSpeedDream’e İstanbul’da ev sahipliği yapacağımız için çok mutluyuz. SpeedDream’in denizlerde, Yandex’in ise İnternet’te; dünyanın en iyisi ve en hızlısı olmak ortak hedefiyle geliştirdiğimiz bu proje hepimiz için çok değerli” dedi.

Yandex ve SpeedDream ekibi rekorlara hazırlanıyor!

SpeedDream ekibi geçtiğimiz ekim ayında, ileride rekor kırması beklenen yelkenlinin 8.2 metrelik bir prototipini suya indirip test etmişti. Ekip, prototip üzerinde testlerine devam ederken, bir yandan da yenilikçi tasarımlarını okyanus şartlarında test etmelerini sağlayacak olan 15.2 metrelik ikinci bir tekne üzerinde ar-ge çalışmalarına devam ediyor. Çalışmaların merkezinde bulunan Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) Araştırmaları ve Sonlu Ögeli Çözümleme (FEA)* işlemleri, SpeedDream tasarımcıları ve Yandex mühendisleri tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek.

Proje Koordinatörü ve Baş Tasarımcısı Vlad Murnikov: “Bu, projemiz için büyük bir adım. Hiçbir şey bir tasarımı birçok farklı şart altında deneyebilmenin yerini tutamaz ve ekibimiz Yandex’in muazzam işletim gücü ve mühendislerinin uzmanlığından faydalanarak sayısız test yapmaya hazırlanıyor. Prototipimizden elde ettiğimiz verileri kullanarak, daha büyük bir tekne tasarlayacak ve önümüzdeki aylarda birçok simülasyon gerçekleştireceğiz” dedi.

Extreme Sailing Series 20–23 Haziran’da İstanbul’da Yandex SpeedDream27’yi ağırlayacak!

Üst düzeyde rekabet ve kaliteli bir spor etkinliği deneyimi sunmak amacıyla yeni standartlar getiren Extreme Sailing Series, yedinci sezonunu yaşıyor. Dünyanın en iyi yelkencilerini buluşturan ve alanında ödüle layık görülen ESS, kurumsal spor etkinlikleri ve yelkencilik alanında yenilikçi olmasıyla tanınıyor. ESS yarışlarını organize eden OC Sport Yönetim Kurulu Başkanı Mark Turner: “Extreme Sailing Series felsefesinin en önemli parçalarından biri de ilginç ve yenilikçi konseptlere kucak açıyor olması. SpeedDream projesi hiç şüphesiz çok ilgi çekecek. İleride bu projeden başlı başına bir sınıf geliştirirlerse, bu konsepti etkinliklerimizde yarışacak ek bir sınıf olarak hayal edebiliyorum. İşte bu sebeple, tekneyi bu sene sadece Avrupa ve Asya’nın değil, yelkencilikte inovasyonun da buluşma noktası olacak olan İstanbul’da ağırlamak istedik” dedi.

Yandex-SpeedDream’in yaz boyunca Avrupa’da kalması, yüksek performans ve yenilikçiliğin öne çıktığı başka etkinliklerde de sergilenmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.