WordPress CPU Kullanımını Azaltın



Destek: Test Link
Webmaster

WordPress banner

WordPress blog sahiplerinin genel sıkıntılarından birisidir. Yüksek ziyaretçi kapasitesine sahip bloglar gün içerisinde fazla sorgu çalıştırdığı zaman, haliyle CPU kullanımı artıyor.

Bu yazımızda sizlere bloglarınız için CPU kullanımını azaltmanın yöntemlerinden bahsedeceğiz. Genel olarak söylenenlerden değil de kendi deneyip olumlu sonuç aldığımız yöntemlerden başlayalım ilk olarak.

Öncelikle mantıklı düşünmekte fayda var. Site adresinizi çekmek için kullandığınız fonksiyonda dahi veritabanı bağlantısı kurulmaktadır. WordPress blogunuzda genellikle php ile yazılmış fonksiyonlar kullanılmıştır.

Örnek olarak;

<?php bloginfo(‘url’); ?>

Bu düşünceyi baz alarak sitenizde veri tabanı bağlantısı kurabilecek url adreslerini manuel olarak değiştirmeye şimdi başlayın.

Temamızdaki stil dosyasını çağırırken dahi veritabanı bağlantısı kuruyoruz. Bu bağlantıyı direkt olarak temanızın stil dosyasının adresini yazdığınız zaman sitenizin her açılışında stil dosyasının adresi için bağlantı kurmak zorunda kalmayacaktır. Bu bağlantı sadece stil dosyası için değil veritabanı bağlantısı gerektiren bütün işlemlerde her yenilenmede çalışacaktır.

Örneğin;

<link rel=”stylesheet” type=”text/css” media=”all” href=”<?php bloginfo( ‘stylesheet_url’ ); ?>” />

Burada kullanılan “<?php bloginfo( ‘stylesheet_url’ ); ?>” kodu ile veritabanı bağlantısı kuruluyor. Bu kodu aşşağıdaki şekilde düzenlediğimiz zaman direkt olarak css dosyasını çağıracaktır. Sadece stil dosyası ile bağlantı kuracaktır.

<link rel=”stylesheet” type=”text/css” media=”all” href=”http://www.siteadresiniz.com/wp-content/themes/temaniz/style.css” />

Bu yöntem ile temanızdaki veritabanı bağlantısı kuracak kodlar örnek uygulamadaki gibi değiştirdiğiniz zaman ciddi anlamda bir CPU kullanım oranınızın azalması gerekiyor.

Kullandığınız Eklentileri Gözden Geçirin

Web sitenizde kullandığınız eklentileri gözden geçirmekte fayda var. Eğer blogunuzda sayaç vb. güncel istatistik tutan eklentiler var ise bunları kaldırın. Sürekli olarak güncellendiği ve bilgileri depoladığı için hem veritabanınızda belirli bir süreden sonra şişecektir (boyutu büyüyecek) hemde cpu kullanımını arttıracaktır. Bu eklentilere örnek olarak Statpress örnek verilebilir. Sayaç hizmetine ihtiyaç duyuyorsanız size Google Analytics kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Önbellekleme Eklentileri Kullanın

Önbellekleme(cache) eklentileri kullanarak CPU kullanımını düşürebilirsiniz. Bu eklentiler sayesinde sayfalar önbelleğe alınır ve önbelleğe alındıktan sonra her görüntülenmede değişiklik olmadığı sürece önbellekte yer alan sayfa görüntülenir. Bu sayede her yenilemede gereksiz yere veritabanı bağlantısı kurulmaz.

Halâ Değişiklik Yok Mu?

Eğer bu işlemleri uyguladıktan sonra CPU kullanımında bir değişiklik olmadıysa sitenizin büyüdüğünü kabul etmelisiniz. Kendinize bir server kiralayıp web hayatınıza serverdan devam etmelisiniz. Bu sizin için en doğru seçim olacaktır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.