Windows XP Desteğinin Biteceği Tarih İle İlgili Son DurumDestek: Test Link
Donanım & Yazılım

Microsoft, bir süre önce 2001 yılında piyasaya sürdüğü işletim sistemi Windows XP’ye olan desteğini 8 Nisan 2014’te sona erdireceğini açıklamıştı. Tarihin ertelendiğine dair bazı haberler çıkmıştı ve konuya ilişkin son durumu sizlerle paylaşıyoruz.

13 yıldır kesintisiz olarak devam eden desteğin 8 Nisan 2014 tarihinde sona ereceği açıklanmıştı ve sizlerle paylaşmıştık. Çeşitli yayın organlarında Windows XP desteğinin sona ereceği tarihin ertelendiğine dair bazı haberler yer aldı.

Microsoft Türkiye’den konuyla ilgili bilgi talebinde bulunduk ve gelen açıklamayı paylaşıyoruz:

Windows XP’nin resmi desteği 8 Nisan 2014’te bitiyor. Yani Windows XP için 8 Nisan’dan itibaren herhangi bir güncelleme veya güvenlik yaması sunulmayacak, telefonla veya çevrimiçi yolla destek verilmeyecek. Bu konudaki kararda bir değişiklik yok.

Bununla birlikte, Windows XP altında Microsoft tarafından ücretsiz olarak sunulan “Microsoft Security Essentials” adlı bir güvenlik yazılımı var. Bu yazılım bilgisayarı tehditlere ve zararlı yazılımlara karşı koruma görevi üstleniyor ve bu iş için güncel antivirus imzalarına ihtiyaç duyuyor. Microsoft, bu yazılımın kullandığı antivirus imzalarını Temmuz 2015’e kadar sağlamaya devam edeceğini açıkladı. Yani yazılım Temmuz 2015’e kadar zararlı yazılımları tanımlamak üzere güncel antivirus bilgilerini almaya ve işlemeye devam edecek.

Bununla birlikte Microsoft, 8 Nisan’dan itibaren Windows XP’nin ana çekirdeğinde veya birlikte gelen uygulamalarda ortaya çıkabilecek güvenlik açıklarıyla ilgilenmeyecek.

Bu, her ne kadar antivirus imzalarını Temmuz 2015’e kadar almaya devam edecek olsa da Microsoft Security Essentials yazılımının da 8 Nisan’dan itibaren güncellenmeyeceği anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.