Web Tarayıcılarında Kullanabileceğiniz KısayollarDestek: Test Link
Bilgisayar, İnternet

Hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın, internette gezinirken tarayıcıların kısayollarına mutlaka ihtiyaç duymuşsunuzdur.

Aşağıda göreceğiniz kısayollar, birçok tarayıcı için geçerli ama ayrı olanlarda var. Mesela Opera, Google Chrome ve Safari’ye uyan kısayol, İnternet Explorer’da farklı olabiliyor.

www.webeyn.com

CTRL + Enter: Adres çubuğuna örneğin webeyn yazdınız. CTRL + Enter yaptığınızda webeyn kelimesinin başına www, sonuna .com ekler ve siteye girer. (IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome tarayıcıları için geçerlidir.)

ALT + D: Herhangi bir internet sitesindesiniz ve başka bir siteye girmek istiyorsunuz. Dolayısıyla adres çubuğuna fareniz ile çıkıp oraya yazmanız gerekiyor. ALT + D yaptığınızda adres çubuğu seçili hale gelecektir. Farenizi oraya götürmeden ALT + D yaparak kolayca başka bir adres yazabilir ve başka siteye girebilirsiniz. (Firefox, Safari, Chrome tarayıcıları için geçerlidir.)

CTRL + Fare Tekerleği: İnternet sitelerinde gezerken, yaklaşmak yani zoom yapmak isteyebilirsiniz. Tarayıcırın kendi zoom özelliği var ama oralara gitmenize gerek yok. Klavyenizden CTRL’yi basılı tutarak fare tekerleğini ileri-geri yaptığınızda sayfada zoom yapacaktır. (IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome tarayıcıları için geçerlidir.)

CTRL + T: Aynı anda birden fazla siteye girmek için yeni bir tarayıcı sayfası açmak yerine genellikle yeni sekme açmayı kullanırız. Yeni sekme açmak için tarayıcıda yukarıya gitmek yerine CTRL + T yaptığınızda yeni sekme açar. (IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome tarayıcıları için geçerlidir.)

CTRL + F4: Az önce yeni sekme açmayı söylemiştik. Bu seferde mevcut olan sekmeyi kısayol ile kapatmaktan bahsedeceğiz. CTRL + F4 yaptığınızda mevcut yani bulunduğunuz sekme kapanır. Eğer hiçbir sekme yok ise, tek bir sayfa açıksa tarayıcınız kapanır. CTRL + F4’ün bir diğer yolu da CTRL + W ‘ dir. CTRL + F4 ile CTRL + W aynı işlemi yapar. (IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome tarayıcıları için geçerlidir.)

CTRL + Farenizin Sol Tuşu: Bulunduğunuz internet sayfasında örneğin herhangi bir bağlantının üzerine gelip CTRL + Farenizin sol tuşuna basarsanız, o bağlantıyı yeni sekmede açar. (IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome tarayıcıları için geçerlidir.)

F11: Web sayfasında gezerken F11 tuşuna bastığınızda görüntü, tam ekrana geçecektir. Tam ekranda iken ekranınızda sadece web sayfası gözükür, durum çubukları vs. kaybolur. Tekrar F11 e bastığınızda tam ekrandan çıkar. (IE, Firefox, Opera, Google Chrome tarayıcıları için geçerlidir.)

CTRL + K: Klavyenizden CTRL + K yaptığınızda tarayıcınıza entegre edilmiş olan arama formuna gider. Google Chrome’da CTRL + K yaptığınızda adres çubuğunda baş tarafa soru işareti ekliyor, yanına yazıp enter’a bastığınızda Google arama motorunda yazdığınız şey sorgulanıyor. (Firefox, Safari, Chrome tarayıcıları için geçerlidir.)

CTRL + F5 ve F5: F5’e bastığınızda bulunduğunuz sayfayı yeniler. CTRL tuşunu basılı tutup F5 tuşuna basmanız durumunda mevcut sayfa ile ilgili önbelleğe alınmış dosyalar baştan yüklenir. Bazı durumlarda herhangi bir web sayfasındaki değişikliği F5 yaparak farketmeyebilirsiniz. Böyle durumlarda CTRL + F5 yaptığınızda değişikliği görebilirsiniz. (IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome tarayıcıları için geçerlidir.)

CTRL + D: Herhangi bir web sayfasını sık kullanılanlarınıza ya da yer irimlerinize eklemek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda tarayıcınızda yukarıdaki yer irimleri ya da sık kullanılanlar yazısına tıklamak yerine CTRL + D yapabilirsiniz. CTRL + D yaptığınızda bulunduğunuz sayfayı yer irimlerine/sık kullanılanlara ekleme penceresi çıkar. (IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome tarayıcıları için geçerlidir.)

CTRL + F: Herhangi bir web sayfasında uzun yazılar olabilir. Bu uzun yazılar arasında özellikle bulmak istediğiniz ya da aradığınız sözcük ya da cümleler olabilir. Bu tür durumlarda CTRL + F yapıp, aramak istediğinizi yazıp eğer o sayfada var ise kolayca bulabilirsiniz. (IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome tarayıcıları için geçerlidir.)

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.