Twitter’a Giriş YöntemleriDestek: Test Link
Sosyal Ağlar

20 Mart gecesinde ve aynı günde sekizinci yaşını kutlayan Twitter, Türkiye’den engellenmişti.

Twitter’a ülkemizden erişimin engellendiğinden bu yana engel olmasına rağmen çok aktif bir şekilde tweet paylaşımı var.

En basit yöntem olarak DNS adreslerinizi 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 yaparak giriş yapmak mümkün. İşte giriş yöntemleri…

İnternet kullanıcılarının bu tür durumlarda ilk başvurdukları ya da en çok tercih ettikleri pek çok yöntem bulunmakla beraber sizler için en işe yarar yollardan ve yöntemlerden bahsedeceğiz. DNS değiştirme, tarayıcı tabanlı çözümler ve VPN alternatifleri bunlardan sadece bir kaçı.

DNS değiştirme

Windows 7 ve Windows 8‘de DNS değiştirmek için Başlat menüsünden Denetim Masası’na girin. Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni bulup tıklayın. Sağ tarafta, “Erişim türü: internet” yazısının altında “Bağlantılar:” kısmının yanındaki bağlantı adınıza tıklayın. (Örneğin: Kablosuz Ağ Bağlantısı 3)

Gelen pencerede Özellikler butonuna tıklayın. Internet Protokolü Sürüm 4’ü seçin. En altta yer alan “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” kısmını işaretleyin. Tercih edilen DNS sunucusu kısmına 8.8.8.8 yazın. Altındaki kısma ise 8.8.8.4 yazın. Karşınızdaki pencereleri sırasıyla Tamam’a tıklayıp kaydedin. DNS değiştirme işleminiz tamamlanmıştır.

Mac için

Öncelikle Mac sistemine sahip bilgisayarınızda Sistem Özellikleri (System Prefences)’ e girmelisiniz. Sonra Ağ (Network) kısmına giriş yapın. Sağ alt tarafta bulunan Gelişmiş (Advanced) sekmesine tıklayarak buradan üst kısmın ikinci sekmesinde bulunan DNS’e tıklayıp, aşağıdaki ‘+’ butonu yardımıyla DNS adreslerini girin.

mac-os-3

Daha sonra Tamam (OK) deyip ayarlarınızı kayıt edin. Sizlere paylaştığımız örnek anlatımda DNS olarak OPEN DNS adreslerini kullandık. Eğer dilerseniz başka DNS numalarını da yazabilirsiniz. DNS’leri kayıt ettikten sonra modemi kapatıp yeniden açın. Eğer kapatma imkanınız yoksa aşağıdaki komutları kullanarak Mac sisteminizde bulunan DNS Ön belleğini temizleyebilirsiniz.

mac-os-4

Başlat > Çalıştır > ipconfig -flushdns > ENTER
Başlat > Çalıştır > ipconfig -release > ENTER
Başlat > Çalıştır > ipconfig -renew > ENTER

Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra bilgisayarınız artık yeni ve hızlı DNS adreslerine geçmiş olacak ve bu işlemleri bir daha yeniden yapmanıza gerek kalmayacak. Ayrıca detaylı resimli anlatım için buraya tıklayabilirsiniz.

Mobil cihazlarda DNS değiştirme

Android için

Android cihazınızın DNS ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1- Ayarlar > Kablosuz seçeneğine dokunduğunuzda bağlı olduğunuz ağlar görüntülenecektir.
2- Bağlı olduğunuz ağın üzerine parmağınızı basılı tutun.
3- ‘Ağı değiştir’ seçeneğine dokunun.
4- Karşınıza gelen ekranda ‘gelişmiş seçenekleri göster’ seçeneğini işaretleyin (aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz).
5- IP Ayarları, DHCP olarak seçilidir. Bunu Statik yapın ve hemen aşağıdaki DNS 1 ve DNS 2 değerlerini sırasıyla Google’ın DNS adresleri olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4. ya da OpenDNS’in 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 değerleri ile değiştirin.
6- İnternet bağlantınızı kapatın ve tekrar açın.

iPhone ve iPad için

1. Ayarlarınıza gidin.
2. Ayarlarınızdan, Wi-Fi menüsünden, ağ bağlantısının sağındaki ‘>’ icon işaretine tıklayın detay ekranına geçin.
3. Açılan sayfa da IP bilgilerinin olduğu detay ekranında DNS adresini aşağıdaki DNS adreslerinden Google DNS’i kullanabilirsiniz.
Google DNS Ayarları: 8.8.8.8 – 8.8.4.4

Tarayıcı tabanlı çözümler

Opera

Popüler olarak kullanılan internet tarayıcıları arasında yer alan Opera’da bulunan OFF-ROAD modu sayesinde farklı yöntemlere başvurmadan erişim engellerini ortadan kaldırabilirsiniz. Opera tarayıcını buradan indirebilirsiniz.

Google Chrome ZenMate eklentisi

Google Chrome tarayıcısı için sunulan ZenMate eklentisi, tarayıcı tabanlı bir VPN çözümüdür. Sadece birkaç adımda kolayca kurulabileceğiniz ZenMate’i tarayıcınıza ekleyerek istediğiniz herhangi bir engelli siteye giriş yapabilirsiniz. Eklentiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tor Browser

En popüler güvenli tarayıcılar arasında yer alan Tor’da TOR Ağı’na dahil olunduğu durumda kullanıcının internet’e gönderdiği ve oradan çağırdığı bilgiler parçalar halinde şifrelenerek, diğer TOR kullanıcılarının bilgisayarları üstünden gönderiliyor. Bu sayede de kullanıcı denetimleri zorlaşıyor. Tor Browser’ı Windows bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

VPN çözümleri

Ülkemizde en çok tercih edilen VPN sağlayıcıları arasında yer alan HotSpot Shield sayesinde Amerika sunucuları üzerinden bağlantı alarak engelli sitelere kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Hem mobil hem de masaüstü için kullanabileceğiniz HotSpor Shield’i buraya tıklayarak web sitesi üzerinden indirebilirsiniz.

TunnelBear

Basit bir VPN programı olarak karşımıza çıkan TunnelBear’ın en dikkat çekici yanı istenmeyen trojanları bilgisayarımıza doldurmaması. Kullanımı ise çok basit; sol üstte duran anahtarı ‘off’tan ‘on’a getiriyoruz, karşımıza çıkan ‘bu uyarıya güveniyorum’ kısmını seçip ‘tamam’a basıyoruz. Artık dilediğiniz siteye ulaşabilirsiniz.

Mobil ve Masaüstü çözümleri bulunan TunnelBear’ı buraya tıklayarak web sitesi üzerinden indirebilirsiniz.

Onavo

iPhone ve iPad kullanıcıları için sunulan Onavo Apple cihazları için oldukça iyi bir VPN aracıdır. Kotalı internet kullanıcıları için mobil verileri %80’e kadar sıkıştırabilen Onavo, engellemeleri aşabiliyor ve anonim kalmayı sağlayabiliyor. Ücretsiz olan Onavo’yu buradan indirilebilirsiniz.

Bu rehber yazısında indir.com‘dan yararlanılmıştır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.