Twitter 5. Şeffaflık Raporunu YayınladıDestek: Test Link
Sosyal Ağlar

Popüler sosyal ağ Twitter, 5. şeffaflık raporunu paylaştı. Paylaşılan raporda Türkiye ne durumda? Ayrıntılar, haberimizde.

Twitter’ın paylaştığı rapora göre 2014’ün ilk 6 ayı içerisinde Türkiye, tweet kaldırma ve hesap kapattırma konusunda dünya genelinde birinci sırada yer aldı. Türkiye, 304 hesapla ilgili talepte bulundu. Bu hesaplardaki 183 tweet silindi, 17 hesap askıya alındı. Türkiye tarafından Twitter’a iletilen taleplerin 65’i Türk mahkemeleri tarafından karar verildi, 121’i ise hükümet tarafından Twitter’a iletildi.

Twitter-webeyn

Twitter, raporda hükümetlerden gelen taleplerin son dönem içerisinde yüzde 54 oranında arttığına dikkat çekerken, geçtiğimiz yılın ikinci yarısına göre kullanıcı bilgi taleplerinin de arttığını belirtiyor. Kullanıcı bilgi talepleri, rapora göre 2013’ün ikinci yarısına göre yüzde 46 oranında arttı ve 2058’e ulaştı. Türkiye’nin 24 kullanıcı için Twitter’a iletmiş olduğu bilgi taleplerine Twitter olumsuz yanıt verdi. Bilgi talepleri ile ilgili listenin başında 1257 taleple ABD yer alıyor. ABD tarafından yapılan bu taleplerin yüzde 72’si yerine getirilmiş.

Twitter “şeffaflık raporu” sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.