80 Milyon TL İle Türkiye’nin En Büyük Veri Merkezi Vodafone’danDestek: Test Link
İnternet

Vodafone Türkiye’nin 80 milyon TL yatırım ile hayata geçirdiği 9 bin metrekarelik kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük veri merkezi olma özelliğine sahip Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü İstanbul’da bugün açıldı. Merkez, müşterilerine “kesintisiz” ve “güvenli” bir hizmet sunarken aynı zamanda temiz enerji kullanımı ve çevre duyarlılığı ile de öne çıkıyor.

Vodafone Grubu’nun tüm dünyadaki 6. bulut teknolojileri merkezi, müşterilerine Komple İletişim Hizmetleri Stratejisi çerçevesinde veri stoklamaktan, altyapı destek hizmetlerine, bulut temelli uygulama servislerinden, yönetilebilir güvenlik hizmetlerine kadar her türlü bulut bilişim servislerine ve sanal sunucu/uygulama barındırma hizmetlerine kadar bilişim ve iletişim alt yapısı ile ilgili tüm ihtiyaçlarını, en son ve en güvenlikli teknolojiler ile sunmayı hedefliyor.

Vodafone Grubu’nun tüm teknoloji bilgi birikimini de müşterilerine sunacak olan merkez böylece ülkemizde şirketlere rekabet avantajı sağlayacak. Vodafone Türkiye bu merkez ile ülkemizin uluslararası bir bilişim merkezi olma yolundaki vizyonu için önemli bir katkı sunmayı amaçlıyor.

Vodafone-Teknoloji-Ussu-webeyn

İstanbul Esenyurt’ta bulunan Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü, bugün Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Vodafone Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Dünya Teknoloji Başkanı Stephen Pusey veVodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ın katılımıyla açıldı.

Bir “mükemmelliyet merkezi” olarak tasarlanan ve toplam 1400 sistem kabineti kapasiteli merkez 9 bin metrekare kapalı tesis alanında brüt 3 bin metrekarelik 4 ana salondan oluşuyor ve bu özelliği ile Türkiye’de ilk kez uygulanan “bina içinde bina” yapısıyla dikkat çekiyor. Veri merkezi ayrıca IT tabanlı servislerinin takip ve operasyon ana merkezi olarak Tuzla ve İzmir veri merkezleri ile yedekli çalışarak iş sürekliliği ve kesintisiz servis sunumu sağlayacak. Yeni merkezle birlikte Vodafone’un Türkiye’de 3 büyük şehirde bulunan veri merkezleri sayısı 6’ya, büyüklüğü ise 12 bin metrekareye ulaşmış olacak.

Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü sıcak hava kapsama uygulaması ile yüzde 15, soğutma alt yapısı ile yüzde 30 enerji tasarrufu sağlarken, 20 bin ev tipi konutu besleyecek kapasitede enerji altyapısı barındırıyor. Merkez ayrıca Türkiye’de ilk defa “Green IT, Energy-Efficient Data Center”sertifikasına sahip olarak çevreye duyarlı, temiz enerji sunması ile öne çıkıyor.

Rakamlarla Vodafone Türkiye Bulut Teknolojileri Üssü

– 80 milyon TL’lik yatırım.
– Türkiye’nin en büyük, Vodafone Grubu’nun tüm dünyadaki 6. büyük veri merkezi.
– 9000 metrekare kapalı alan.
– Brüt 3000 metrekarelik 4 ana salon.
– Toplam 1400 sistem kabineti kapasitesi.
– Sıcak hava kapsama uygulaması ile yüzde 15 enerji tasarrufu.
– Soğutma altyapısı ile yüzde 25-30 enerji tasarrufu.
– 20 bin ev tipi konutu besleyecek kapasitede enerji alt yapısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.