Türkiye’den Google’a İletilen İçerik Kaldırma Talepleri ArttıDestek: Test Link
İnternet

Google’ın son yayınladığı Şeffaflık Raporu’na göre Türkiye’den iletilen içerik kaldırma taleplerinde büyük oranda artış yaşandı.

Her yıl Şeffaflık Raporu yayınlayan Google’ın son yayınladığı rapora göre 2013 Ocak ve Haziran ayları arasında dünya genelinde 24 bin veri için devletlerden 4 bine yakın içerik kaldırma talebi ve emri geldi. Google, ilk Şeffaflık Raporu’nu yayınladığı 2010 yılından bu yana içerik kaldırma taleplerindeki artışa da dikkat çekti.

Google-seffaflik-raporu-webeyn

Google’a içerik kaldırma talebi için pek çok ülke talepte bulunuyor. Google’ın yayınladığı son rapora göre talepte bulunan ülkelerin en üst sırasında Türkiye yer alıyor. 2013 yılının ilk yarısında Google’a Türkiye’den 12 binden fazla içerik için 1673 içerik kaldırma talebi geldi. Google, bu talepler üzerine 200’e yakın içeriğin arama sonuçlarından, sosyal ağı Google+’dan, Blogger servisinden ve video paylaşım platformu YouTube’dan kaldırıldığını belirtti.

Google’ın yayınladığı Şeffaflık Raporu mahkeme emirleri ve diğerleri olmak üzere ikiye ayrılıyor. Google’a Türkiye tarafından iletilen taleplerden 184 tanesi mahkemeler, 1489 tanesi ise diğer kurumlar tarafından gönderildi.

Google’ın Şeffaflık Raporu’na buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.