Türkiye’de İnternet 21 YaşındaDestek: Test Link
İnternet

Türkiye’de ilk olarak 12 Nisan 1993 tarihinde kullanılmaya başlanan internet, 21. yaşını kutluyor.

Türkiye, online oyunlar, sosyal ağlar ve e-ticaret anlamında interneti en çok kullanan ülkelerden birisi.

İnternet Türkiye’de 21 yaşında fakat diğer bir yandan yasaklara rağmen hızla yayılmaya devam ediyor.

Son olarak dünya genelinde en çok kullanılan platformlardan olan YouTube ile Twitter engellenmişti. YouTube engeli halâ devam ediyorken, Twitter engeli bir süre önce kaldırılmıştı.

Al Jazeera Türk‘ün haberine göre Türkiye’de internet anlamında ilk olarak 80’li yıllarda büyük uğraşlar sonucu adım atıldı.

IBM’in ilk kişisel bilgisayarı sunduğu 1981 yılından sonra 1983 yılında internetin atası kabul edilen ilk paket anahtarlama ağı ARPANET TCP/IP protokolu kullanmaya başladı.

İnternete bağlı tüm cihazlara ad koyan Domain Name System (DNS) ve .com, .net gibi internet adlarının hayata geçmesinden iki yıl sonra, ARPANET, ilk internet omurga ağı ABD Ulusal Bilim Derneği Ağı’na (NSFNet) dönüştürüldü.

World Wide Web (W3), 1990’da sahneye çıktı ve Tim Berners Lee tarafından açılan ilk web sitesi, W3’ün ne olduğunu anlatan ilk online sayfa olarak belirdi.

Türkiye’de ise 1991 yılında ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından ilk internet ağı projesi başlatıldı. İlk internet bağlantısı 12 Nisan 1993’te ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda PTT tarafından sağlanan 64 Kbps kapasiteye sahip kiralık hat ile gerçekleştirildi ve NSFNet ile bağlantı sağlandı.

İnternet, ODTÜ’nün ardından 1994 – 1996 yılları arasında Bilkent, Ege, Boğaziçi ve İstanbul Teknik Üniversitesi gibi üniversitelerde de kullanılmaya başladı.

Türkçe içerikli sayfaların da gelmesiyle birlikte 1998 ve 1999 yıllarında Mynet ile EkşiSözlük gibi siteler yayına başladı.

Zaman ilerledikçe Türkçe’de internet servis sağlayıcıları (ISS) hızla arttı ve 2000’li yıllara doğru telefon hattı üzerinden bağlantı sağlayan ADSL tercih edilmeye başladı.

Paylaşılan bilgilere göre Türkiye’de aktif internet kullanan insan sayısı yaklaşık 35 milyon.

Türkiye hakkında kısa internet istatistikleri

– TÜİK’in Ocak – Mart 2013 verilerine göre, 16 – 74 yaş grubundaki bireylerde bilgisayar ve internet kullanım oranları sırasıyla yüzde 49.9 ve yüzde 48.9. Aynı dönem ve yaş grubunda internet kullanan bireylerin arasında düzenli internet kullanım oranı ise yüzde 91.6.

– İnternet üzerinden mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı yüzde 24.1.

– Nisan 2013 itibariyle Türkiye genelinde hanelerin yüzde 49.1’i internete bağlıyken, hanelerin yüzde 46.5’inde genişbant internet erişim imkânı bulunuyor.

– Ocak – Mart 2013 verilerine göre, internet en çok online haber, gazete ya da dergi okumak (yüzde 75.6) ve sosyal ağlara girmek için (yüzde 73.2) kullanılıyor.

– Türkiye’de her 18 online oyuncudan 4’ü League of Legends (LOL) oynuyor.

– Facebook’ta en çok oynanan ilk 10 oyunun Haziran 2013 itibariyle toplam oyuncu sayısı 18 milyon 492 bin.

Kaynak: Al Jazeera Türk

Son durum itibariyle gelinen noktada alışverişten oyuna, emlak satışından multimedya içeriklere kadar tercih edilen en aktif nokta internet. İnternetin gelişimini ve yaygınlaşmasını sevinçle karşılamaya devam ediyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.