Türkiye’de Dört Aileden Biri Çocukları Nedeniyle Verilerini ÇaldırıyorDestek: Test Link
Güvenlik, İnternet

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye’nin de dahil olduğu bir araştırmaya göre Türkiye’de kullanıcıların %25’i çocuklarının çevrimiçi faaliyetlerinin bir sonucu olarak para veya önemli bilgilerini kaybediyor.

Bu rakam, çocukların siber tehditlerle karşılaşma riskine ek olarak ebeveynlerin de dikkatsizlikten kaynaklanan sorunlara neden olduklarını gösteriyor.

Bununla birlikte, çocuklarının bilgisayar teknolojileri hakkında çok az şey bildiğini düşünen katılımcıların oranının %41 ve çocuklarının siber tehditler hakkında hiçbir şey bilmediğini düşünenlerin oranının %31 olduğunu hesaba kattığımızda bu rakam çok da şaşırtıcı görünmüyor. Çocuklarının cihazlarını kullanmasına izin veren ebeveynlerin karşı karşıya kaldıkları risk de benzer bir bilinç eksikliğinden kaynaklanıyor.

Katılımcıların %16 ‘si çocuklarının önemli bilgilerini yanlışlıkla sildiklerini ve %6’sı çocuklarının çevrimiçi faaliyetlerinin bir sonucu olarak uygulama mağazalarından beklenmedik faturalar aldıklarını söylemiş. Sonuçta beş ebeveynden biri çocuklarının faaliyetleri nedeniyle para ve önemli bilgilerini kaybettiklerini itiraf etmiş.

Buna rağmen ebeveynlerin yarısından azı tehlikenin farkında değil

Ebeveynlerin sadece %43’ü çocuklarının kendi onayları olmadan çevrimiçi para harcayabilecek olmalarından ve sadece %41’i çocuklarının gizli bilgileri çevrimiçinden serbest bir biçimde paylaşabileceklerinden endişe ediyor. Aynı zamanda ebeveynler, sorunlardan kaçınmak ve çocuklarını çevrimiçi tehditlerden korumak için farklı yöntemler deniyorlar. Örneğin %22’si çocuklarının cihazları nasıl kullandıklarını kişisel olarak kontrol ediyor ve %24’ü İnternet sağlayıcısından bazı sitelere erişimi engellemesini istemiş. Birçok güvenlik çözümünde bulunan bir özellik olmasına rağmen ebeveynlerin sadece %34’ünün çocuklarının çevrimiçi faaliyetlerini kontrol etmek için özel yazılımlar kullanıyor olması dikkate değer.

Kaspersky Lab Web İçerik Analisti Grup Yöneticisi Konstantin Ignatev şunları söyledi: “Ebeveynler İnternette vakit geçiren çocuklarını korumayı düşünürken en önemli endişeleri, onları İnternetteki istenmeyen içerikten korumak. Bununla birlikte unutulmaması gereken önemli bir unsur da çocukların ebeveynlerine çıkardıkları sorunlar. Ebeveyn kontrolü uygulamak, çocuklarınıza güvenmediğiniz anlamına gelmez; diğerlerinin yanı sıra bu da cihazınız ve üzerindeki verileri korumak için gerekli bir önlem. İlginç bir şekilde bu aynı zamanda tam ters yönde de etkili oluyor: yetişkin çocuklar siber tehditler hakkında daha az bilgi sahibi olan anne-babalarına yardımcı olmak için bu tür yazılım ürünlerini kullanabilir.”

Araştırma detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.