Türkiye Genelinde İnternet Erişim Problemi YaşandıDestek: Test Link
İnternet

TTNET banner

27 Nisan Cuma akşamı Türkiye genelinde internette sorun yaşandı. Evet, bulunduğumuz yıl ve teknolojinin yeri itibariyle inanması zor ama internet resmen çöktü…

27 Nisan Cuma akşamı saat 22:00 civarlarında internet erişim problemi yaşandı. Kesintiden sonra sosyal medyada internet erişim problemini dile getirenlerin sayısı arttığı görülünce, anlaşıldıki genel olarak bir sorun var.

Sorun birkaç saat içinde düzeltilsede, herkes nedenini merak ediyor.

Ülke genelinde yaşanan bu sıkıntı, ülkemizdeki ADSL alt yapısının halâ iyi olmadığını kanıtlıyor. Durum bir hayli ciddi.

Türk Telekom

TTNET Facebook sayfasından bir açıklama yaptı ancak sorunun nedenini halâ öğrenebilmiş değiliz ve tatmin eder nitelikte değil. İşte yapılan açıklama:

Yaşanan kısa süreli teknik bir aksaklık nedeniyle internet erişiminde bazı bölgelerde kısa süreli sorun yaşanmış, ekiplerimizin anlık müdahalesi ile yaşanan sorun giderilmiştir. Bilgilerinize sunarız.

Kesintinin nedeni anlaşıldığında güncelleyeceğiz.

Ekleme: Saldırı yapıldığına dair söylentiler vardı. TİB saldırıyı doğruladı ancak kesintinin saldırıdan dolayı olmadığını ve servis sağlayıcı firmanın alt yapısından kaynaklandığını söylüyor.

İnternette çeşitli yerlerde çeşitçe şeyler söyleniyor. Bazı kaynaklara göre saldırıdan dolayı problem yaşandı, bazılarına göre Türk Telekom’un çalışmaları sonucu kesinti yaşandı… TİB ise yukarıda da dediğim gibi saldırıyı doğruluyor ancak kesintinin bu yüzden olmadığını söylüyor.

Kesintinin neden olduğunu halâ kimse bilmiyor.

Ne yazıkki kesin bir bilgi yok. Ancak böyle büyük bir durumda Türk Telekom’un daha ayrıntılı ve tatmin edici bir açıklama yapması gerekirdi.

Ekleme 2:

İşte Türk Telekom’un açıklaması

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom olarak, sahip olduğumuz altyapıyı, güncel teknolojilerle sürekli geliştirmekte, gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla altyapımızı en yeni teknolojilerle modernize etmekteyiz.

Türkiye’nin 81 ilindeki müşterilerimizin daha yüksek hızlarda internete erişimini sağlayacak fiber internet için çalışmalarımız, aralıksız şekilde devam etmektedir. Bu çalışmalar kapsamında saatte yaklaşık 9 km fiber döşenmekte, her saat yaklaşık 1500 haneye fiber kapsamı sağlanmaktadır. Türkiye’nin birçok noktasında hem altyapı döşeme hem de yeni ekipman ve cihaz kurulumları yine bu kapsamda gerçekleştirilmektedir.

Dün gece bu çalışmalar kapsamında yapılan teknik ekipman kurulumları sırasında yaşanan teknik aksaklık bazı bölgelerde internet erişiminde sorun yaşanmasına neden olmuştur. Ancak 7 gün 24 saat hizmet veren teknik ekiplerimizin anlık müdahalesi ile sistemsel çözüm sağlanmıştır. Müşterilerimize en yüksek internet hızlarını en geniş kapsamda sunma ve Türkiye’nin her bölgesine fiber erişimi için çalışmalarımız devam edecektir.

Saygılarımızla,
Türk Telekom

Yorumlar

  1. Dün de babam beni internet yüzünden uyandırdı. “İnternet birden kesildi” filan dedi. Sanki gecenin o vaktinde ben bir şey yapabilecekmişim gibi :)). İnşallah böyle bir problem bir daha yaşanmaz.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  2. Gitmesi neyse gitti diye millet kendince tamir etmeye calıstı bilgisayarlarda sorun oldu kimisinin modemi çöktü çeşit çeşit ama ne olursa olsun üç beş ayım kaldı ondan sonra himnete geçecem

    Thumb up 0 Thumb down 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.