WeBeyn
» 
Turkcell’in Kazandığı Altyapı İhalesinde İmzalar Atıldı
a aa
Tarih : 20 Şubat 2013 12:27
Turkcell’in Kazandığı Altyapı İhalesinde İmzalar Atıldı
Turkcell’in Kazandığı Altyapı İhalesinde İmzalar Atıldı
reklam

Turkcell logo Turkcell’in Kazandığı Altyapı İhalesinde İmzalar Atıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın önderlik ettiği, “mobil kapsama alanı dışında kalan yerlerde altyapı kurulması ve işletilmesi” projesinde son aşamaya gelindi. Bakanlık, açılan ihalede 312 milyon 773 bin lira ile en düşük teklifi vererek evrensel hizmet yükümlüsü görevini üstlenmeye hak kazanan Turkcell ile konuya ilişkin sözleşmeyi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Haberleşme Genel Müdürü Atila Çelik ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in katıldığı törende imzaladı.

Sözleşme çerçevesinde, bugüne kadar mobil iletişim olanaklarından faydalanamayan, nüfusu 500’ün altındaki 1.799 yerleşim yeri daha iletişim altyapısına kavuşacak. Turkcell’in kuracağı altyapıyı diğer işletmecilerin müşterileri de kullanabilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Turkcell, mobil iletişimin olanaklarını Türkiye’nin tamamına yaymayı sağlayacak altyapı sözleşmesini karşılıklı imzaladı. İmza törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Haberleşme Genel Müdürü Atila Çelik ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv katıldı.

TURKCELL Ankara Kapsama gorseli webeyni Turkcell’in Kazandığı Altyapı İhalesinde İmzalar Atıldı

Bakanlığın önderliğinde hazırlanan “mobil iletişim altyapısı bulunmayan nüfusu 500’ün altında olan 1.799 yerleşim yerinde kapsama sağlanması ve 3 yıl işletilmesi” projesi için açılan ihalede Turkcell, 312 milyon 773 bin lira ile en düşük teklifi vermiş ve görevi üstlenmeye hak kazanmıştı.

İmza töreninde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, projenin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Yürütülen çalışmalar neticesinde bugüne kadar ülkemizin yüzölçümünün yüzde 98’i GSM kapsama alanına alındı. Bu anlamda da Türkiye, tüm Avrupa ülkelerinden daha iyi kapsama alanına kavuşmuş bir ülke. OECD’nin dünya ülkelerini ele aldığı gelişmişlik sıralamasında bunu görebilirsiniz. Ancak bu proje sonuçlandığında 2 yıl içinde Türkiye’nin yüzde 100’ü kapsama alanına girmiş olacak. Türkiye, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm dağları, ovaları, mezraları, yaylaları ile 75 milyon vatandaşın aynı bayrak, aynı tasa, aynı sevinç etrafında birleştirdiği gibi bu projeyle de aynı kapsama alanı altında birleştirmiş olacağız”

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise konuşmasında, Ulaştırma Bakanlığı liderliğinde son 10 yılda Türkiye’nin hava, kara ve deniz ulaşımında büyük gelişmeler yaşadığını vurgulayarak “ulaşılabilir” olmanın önemine dikkat çekti. Ciliv imza töreninde, “Bakanımızın ve BTK’nın liderliğiyle ‘500 nüfusun altındaki köy ve mezraya mobil iletişim altyapısı kurulmasına yönelik projede yer almaktan gururluyuz. Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi olarak bu görevi üstlenmeye lâyık görülmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Anadolu’nun bağrından çıkan bir şirket olarak Anadolu’nun dört bir yanındaki 1.799 köyümüzün mobil iletişim altyapısını kurmak bizim için çok önemli bir görev… Bugün attığımız imzayla ihale teklifinde sunduğumuz sorumluluk taahhüdümüzü Bakanlık ve kamuoyu nezdinde resmîleştirdik. Bakanımıza ve BTK’ya hazırladıkları ortam ve bu iş birliği fırsatından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

Ciliv: “300 bin insanımızı daha ‘ulaşılabilir’ hale getireceğiz.”

Mobil iletişimi Türkiye insanı için temel haklardan biri olarak gördüklerini ve kapsama altyapısına yatırım yaparken daima bunu göz önünde bulundurduklarını belirten Ciliv, sözlerine şöyle devam etti:

“Altyapı yatırımına verdiğimiz önem ve kriz dönemlerinde bile hız kesmeyen yatırımlarımız sayesinde, bugün toplam iletişim ünitesi sayımız 33.000’e ulaşmış durumda. Türkiye nüfusunun %99.17’sini kapsıyoruz. Bakanlık ile yaptığımız iş birliği sayesinde, artık 1.799 yerleşim yerinde 300 bin insanımızı daha ‘ulaşılabilir’ hale getireceğiz.”

İki yıl içinde tamamı kapsama alanında olacak

Turkcell’in yüklenici olmaya hak kazandığı projede, sözleşmenin imzalanmasının ardından Bakanlık tarafından altyapı kurulum planlarının onaylanmasıyla çalışmalara başlanabilecek. Çalışmaların başlamasıyla 2 yıl içinde, ihale kapsamındaki yerleşim yerlerinin tamamı kapsama altına alınmış olacak. Söz konusu yerlerde Turkcell’in kuracağı altyapıyı diğer işletmecilerin müşterileri de kullanabilecek.

Turkcell’in ihalede sunduğu 312 milyon 773 bin TL’lik teklifin bedeli, Evrensel Hizmet Fonu’ndan karşılanacak.

[Bilgi] Turkcell mobil iletişim altyapısı

Turkcell’in toplam iletişim ünitesi sayısı 33.000’e (2G+3G) ulaştı. Türkiye nüfusu kapsama oranı ise %99,17. Belediyesi olan 1.977 beldenin tamamını kapsayan Turkcell, 2010 nüfus sayımı sonuçlarına göre, nüfusu 1.000 ve üzerindeki 4.718 yerleşimin tamamına ulaştı. Nüfusu 500-1000 arası olan yerleşim alanlarında kapsama oranı ise %96,5. Turkcell, bugüne kadar Türkiye’deki toplam 34.242 köyün %88.3’ünü mobil iletişimin kapsama alanına dahil etmişti.

3G şebekesinde HSPA+ teknolojisi ile halen 43.2 Mbps’e varan hızda mobil internet hizmeti sunan Turkcell, 2013 yılında şebekesinde 84 Mbps’e varan hızı görmeyi hedefliyor.

Kategorideki diğer haberler

  • Yandex’ten Yeni Özellik: Video Arama

   Yandex’ten Yeni Özellik: Video Arama

   Yandex’in sunduğu yeni özellik sayesinde kullanıcılar artık ulaşamadıkları ve izlemek istedikleri videoların linkini Yandex.com.tr’de aratarak, alternatif sitelerden ilgili videonun aynısını ya da benzerlerini...

  • Google’dan 23 Nisan İçin Özel Logo

   Google’dan 23 Nisan İçin Özel Logo

   Google, 23 Nisan 2014'e özel olarak hazırladığı logomuzu ana sayfasında yayına aldı. Yandex.Türkiye de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için özel bir çalışma hazırlamış. 23 Nisan 23 Nisan...

  • Trend Micro Heartbleed’in Verilerini Açıkladı

   Trend Micro Heartbleed’in Verile...

   İnternet üzerinden alınan ve gönderilen bilgilerin korunmasını sağlayan SSL şifreleme teknolojisini etkileyen Heartbleed Bug, bugüne kadar internetin karşılaştığı en sinsi ve tehlikeli güvenlik açıklarından...

  • Yandex’ten Nöbetçi Eczane Sihirbazı

   Yandex’ten Nöbetçi Eczane Sihirbazı

   Yandex kullanıcıları artık en yakın nöbetçi eczanenin adresi, telefonu ve harita üzerindeki konumu gibi detaylı bilgilerine arama motoru üzerinden hızlı ve zahmetsiz bir şekilde ulaşabilecek. Yandex’in...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.
Sponsorlar

Sunoyun
Oyunlar kategorisi sponsoru: http://www.sunoyun.com

Hosting


Oyun Oyna 3D Android Oyunları Pepe
oyun oyna minecraft oyna tren oyunları puzzle
oyunlar1 oyunlar ukash kamyon oyunu