Turkcell T40 İncelemeDestek: Test Link
İnceleme

Turkcell’in kendi markasını taşıyan yeni akıllı telefonu Turkcell T40, inceleme konuğumuz oldu.

Genel Bakış

Turkcell’in Ar-Ge üssü Turkcell Teknoloji’de Türk mühendisler tarafından yazılım ve tasarımı geliştirilen Turkcell T40, Ekim ayının başında satışa sunuldu. Kullanıcılar Turkcell T40’ı turkcellmagaza.com ve Turkcell İletişim Merkezleri’nden alabiliyor.

“Yerli akıllı telefon” olarak lanse edilen Turkcell T40’ın özel Android arayüzü, arka kapağı, sesleri ve kılıfları Türk mühendisler tarafından geliştirildi. Turkcell’in yeni akıllı telefonu T40, özellikle sesleri ve kılıfları ile dikkat çekiyor. Turkcell T40’ın ZTE tarafından geliştirilen bir model olduğunu da belirtelim. Zaten arka kapağı açtığınızda batarya üzerinde yer alan ZTE logosunu görüyorsunuz.

Turkcell T40, plastik bir malzemeye sahip ancak sıradan bir malzeme yerine çok daha iyi bir izlenim sunuyor. Arka tarafının tasarımının oldukça iyi olduğunu özellikle belirtmek gerekiyor. Zira telefonla karşılaşan kişilerin ilk söylediği, arka tarafın tasarımıyla ilgiliydi.

Donanım ve Yazılım

İçerisinde Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi ile yüklü olarak kullanıcılara sunulan Turkcell T40, 1.2 GHz hızında çift çekirdekli Qualcomm 8225 işlemciyi kullanıyor. 135 gram ağırlık rakamı biraz ağır gibi gözüksede aslında sıkıntı yaratacak bir boyutta değil. Ayrıca Turkcell T40, 11 mm. kalınlığa sahip.

Geri, Ana Ekran ve Menü üçlüsünün dokunmatik olarak yer aldığı T40’ta en üst sol kısımda LED göstergesi bulunuyor. Bu gösterge ile bataryanın tam dolup dolmadığını, yeni bir bildirimin olup olmadığını kolayca anlayabiliyorsunuz.

Arka kapağı çıkardığınızda ZTE logolu batarya ile SIM kart ve microSD hafıza kartı yuvaları sizi karşılıyor. Yazılım tarafında ise Android 4.1’in yüklü olarak geldiğini yukarıda belirtmiştik. T40, Turkcell’in geliştirdiği özel Android arayüzü ve Turkcell’e özel bazı uygulamalarla kullanıcılara sunuluyor. T40’ın sesleri ile de dikkat çektiğini yukarıda belirtmiştik. Ayarlar bölümünde Ses kısmında bağlama, vapur ve darbuka gibi özel seslerden istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Radyo meraklıları için bir not: Turkcell T40’ta FM Radyo özelliği yer almıyor. Radyo için çeşitli Android radyo uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

Performans ve Kullanım

Orta seviyede bir performans sunan Turkcell T40 üzerinde herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmadık. Ancak donanımı, fiyatı ve diğer özellikleri sebebiyle elbette çok aşırı derecede yüksek bir beklenti içerisinde olmamak gerekiyor. T40, kullanışlık konusunda gayet rahat bir telefon ve 1600 mAh batarya değerine sahip. Batarya konusunda da T40’ın hiç fena olmadığını söylemek gerçekten mümkün. Aktif kullanımda 1 günü rahatlıkla doldurabilirsiniz.

Kamera

5 megapiksel çözünürlükte otomatik odaklama ve LED flaş özelliklerine sahip kamera bulunduran Turkcell T40, HDR modu gibi bazı ek kamera özelliklerine de sahip. Deklanşör butonuna bastığınızda beklemeden hızlı bir şekilde fotoğraf çekimi yapabiliyorsunuz. Kamera performansı konusunda da çok yüksek beklentiler içerisinde olmamanız gerektiğini belirtelim.

Teknik Özellikler

Turkcell T40 – Teknik Özellikler

İşlemci Qualcomm 8225 1.2 GHz Çift Çekirdek
Dahili Hafıza 4 GB
Ekran 4.0″ WVGA (480×800) LCD IPS 256K
Kamera 5 MP Flash Arka-0.3 MP Ön Kamera,
Kamera Özellikleri Yüz Tanıma Özelliği, Gülümseme Tanıma, HDR,
Sıfır Gecikme, Otomatik Sahne Tanıma
Ses Özellikleri HDOn, Gürültü Engelleme, Surround Ses
Pil 1600 mAh (Yaklaşık 240 saat bekleme, 480 dakika konuşma)
RAM 1 GB
Kullanıcı Arabirimi Turkcell Arayüz
NFC Var
İşletim Sistemi Android 4.1 (Jelly Bean)
Boyutlar 126mm x 64.8 mm x 10.85 mm
Ağırlık 135 gram

Turrkcell T40 Kamerasından Örnekler

Galeri

SONUÇ
DEĞERLENDİRME

Orta seviyeye hitap eden Turkcell T40, bize özel sesleri ve Türk mühendisler tarafından tasarlanan özel arayüz ile kılıflar sebebiyle 'yerli' olarak lanse ediliyor. Turkcell T40, sunduğu ses deneyimi, orta seviyede performans ve özel uygulamaları sebebiyle tercih edilebilecek modellerden. Turkcell T40'ın fiyatı ise 499 TL.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.