Türk Patent Enstitüsü 2013 Yılı Ücret Tarifesini AçıkladıDestek: Test Link
Diğer, İnternet

TPE_logo_webeyn

Sınaî haklar alanındaki tescil başvurularını değerlendirip koruma altına alan Türk Patent Enstitüsü (TPE) yılbaşı itibariyle 2013 yılı işlemlerine ait ücret tarifesini açıkladı. 2012’nin ücretleriyle karşılaştırıldığında bu yıl başvuru kalemlerinde artış görülüyor.

Türkiye’de artan sınaî haklar bilinci sayesinde son yıllarda marka koruma başvuruları yarım milyonu geçerken patent ve endüstriyel tasarım başvuruları da artarak devam ediyor. Patent başvurularında önemli bir etken olan 2013 yılına ait ücret tarifesi Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından yılbaşı itibariyle açıklandı.

Resmi harç ile ücret tarife farkı

TPE’nin 2 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2013 yılına ait tescil başvuru harçları ilgili tarifede yer alan tutarlar sadece resmi harçların bedellerini gösteriyor. Toplam tescil işlem ücretlerinin belirlenmesi için, sınaî mülkiyet hakları ile ilgili başvuru ve işlem ücretlerine resmi harçların yanında ayrıca TPE ücretlerinin de eklenmesi gerekiyor.

Bu listeden sonra TPE kendi sitesinde yaptığı açıklama ile 2013 yılında uygulanacak ücret tarifesini de açıkladı. TPE’nin yeni ücret tarifesine aşağıdaki butona tıklayarak bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.