TP-LINK: “Dış Mekan Ürünleri İç Mekanlarda Kullanılmamalı”Destek: Test Link
Donanım & Yazılım

TP-LINK, kablosuz ağ kullanıcılarını uyarıyor. Dış mekan ürünlerinin evlerde iç mekanlarda kullanılmaması gerektiği belirtilerek, iç mekanlar için geliştirilen ağ çözümlerinin tercih edilmesini öneriyor.

Kablosuz ağ pazarında dünya liderlerinden olan TP-LINK, dış mekan ürünlerinin iç mekanlarda kullanılmaması gerektiği konusunda tüketicileri uyarıyor. Özellikle kablosuz ağın menzilini artırmak ya da daha yüksek hız elde etmek için iç mekanlarda, dış mekanlar için geliştirilen anten vb cihazların kullanıldığına dikkat çeken şirket, bunun yanlış olduğunu ve sakıncalar yaratabileceğini belirtiyor.

TP-LINK Türkiye Teknik Müdürü Önder Tayanç, kablosuz ağ ürünlerinde iç mekan ve dış mekan çözümlerinin farklı olduğunu belirterek, “Dış mekanlar için geliştirilen ürünler ile iç mekanlar için geliştirilen ürünler hem tasarım hem de insan sağlığı gibi unsurlar açısından farklılıklar gösteriyor. Evin içinde kablosuz ağ menzilini artırmak isteyen biri, dış mekan için geliştirilen örneğin bir anteni alıp evin içinde kullanmamalı” diyor. Tüketicilerin genellikle yeterli bilgiye sahip olmaması ya da daha güçlü olduğunu düşünerek dış mekan ürünlerini iç mekanlarda kullandığını söyleyen Tayanç, “Oysa hem sağlık açısından gerekli normlara uygun, hem güçlü, hem de çok şık iç mekan çözümlerimiz var. Dış mekan hava koşulları düşünülerek üretilmiş bir cihazı alıp, evin içinde kullanmak hiç doğru değil” diyerek tüketicileri uyarıyor.

H5-KIT(EU)webeyn

Dış mekan kablosuz ağ çözümlerinin dış mekanlarda, geniş ve açık alanlarda sağlık açısından bir sakınca yaratmadığını, ama aynı ürünün kapalı ve dar bir mekanda kullanıldığında sakıncalı olabileceğini vurgulayan Tayanç, “İç mekan ve dış mekan için tasarlanan ürünler, kullanıldıkları ortama göre insan sağlığı açısından sorun oluşturmayacak farklı değerlerde üretiliyor. Dış mekanda yüksek sinyal güçlü bir cihaz, ev içi kullanımda iç mekan ürünler için belirlenen güvenlik normlarının çok üzerinde kalıyor” diyor. Bu yanlış kullanımının estetik açıdan da sorunlu olduğunu belirten Tayanç, “Dış mekan için geliştirilen bir anten, evin içindeki modem/router’a takıldığında hem riskli hem de çirkin bir görüntü oluşturuyor. Bunun yerine aksesuar şıklığında tasarlanmış, kurulumu, kullanımı çok basit olan iç mekan çözümlerimiz var. Tüketiciler bu konularda bilinçlendirilmeli ve ürünü nerede ve ne amaçla kullanacağını bilerek, belirterek seçmeli. Kullanılacak ortama göre belirlenmiş standartlarda üretilen, sertifikalı ve ilgili bakanlıklarca onaylı ürünler tercih edilmeli” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.