Toshiba’nın Ürettiği İlk Notebook’a ÖdülDestek: Test Link
İnternet

Toshiba’nın ürettiği ilk notebook T1100, IEEE Milestone Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıntılar, haberimizin devamında.

Toshiba Corporation, bugün Avrupa’ya 1985 yılında piyasa sürümü yapılan T1100 ilk notebook modelinin IEEE Milestone programı kapsamında önemli bir inovasyon olarak ödüle layık görüldüğünü duyurdu. Toshiba T1100, notebook PC’lerin gelişimine çok değerli bir katkı olarak görüldü.

Elektrik ve elektronik mühendislerinin dünyadaki en büyük çatı örgütü Elektrik ve Elektronik Mühendisler Enstitüsü IEEE, önemli tarihi başarıları ödüllendirmek üzere 1983 yılında Milestones (Kilometre Taşları) programını başlattı. Bugüne kadar dünya çapında yaklaşık 140 adet kilometre taşı ödülü verildi. Daha önce Toshiba’nın JW-10 Japonca kelime işlemcisi 2008 yılında IEEE Milestone ödülü aldığından bu Toshiba’nın kazandığı ikinci Kilometre Taşı ödülü anlamına geliyor.

Toshiba-T1200-webeyn

Toshiba ilk olarak 1984 yılında PC uyumlu notebookları geliştirmeye başladı. Avrupa’da 1985 yılında satışa sunulan T1100 notebook modeli yenilikçilik ve sürekli gelişim anlamında PC pazarına büyük bir katkıda bulunarak piyasaya sürüldüğü anda büyü bir etki yaratmıştı. T1100 cihazın genel boyutunu küçültmek için 3.5 inç disk sürücü ve yüksek çözünürlüklü LCD ekranla sunulmuştu. Yeni geliştirilen güç kontrolü yazılımı sekiz saate kadar pil ömrü sağlamaya yardımcı oldu. Tüm bu özelliklerine rağmen T1100 yalnızca 4.1 kg. ağırlığındaydı.

1980’lerin ilk yıllarında masaüstü PC’ler genellikle kullanıcıların yerlerinden kalkıp yanına gitmeleri gereken özel bilgisayar masaları üzerinde bulunuyordu. T1100 taşınabilirliğinden dolayı pazarda kabul gördü ve henüz pazara girdiği ilk sene en fazla Avrupa’da olmak üzere 10.000 adet sattı. Toshiba 1986 yılında sabit disk sürücüye ve daha önce yalnızca masaüstü PC’lerde kullanılan yüksek performanslı CPU’ya sahip dünyanın ilk 2 notebook PC modelini piyasaya sürdü. Bu başarılar üzerine notebook PC portfolyosunu genişletmeye devam eden Toshiba, ürünlerini ABD ve Japonya’da da satışa sundu.Toshiba’nın T1100 dahil notebook PC’leri, taşınabilir ekipmanlar için yedek parça endüstrisinin doğuşunu ve gelişimini destekleyerek genişleyen PC pazarına sürekli olarak liderlik yaptı ve bilgi toplumunun gelişimine katkıda bulundu.

Toshiba, IEEE Milestone Ödülü plaketi ile T1100 modelini 2014 yılının başında Kawasaki şehrinde yeniden açılacak Toshiba Bilim Müzesi’nde sürekli olarak sergileyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.